The New York Times: De la Inteligența Artificială la cipuri, Big Tech obține tot ce vrea de la Donald Trump
Sursa: https://www.nytimes.com/2025/12/28/technology/tech-trump.html
De la Ai la cipuri, Big Tech obține tot ce vrea de la Trump
Președintele a susținut politici care permit industriei să se dezvolte fără restricții. Alianța reciproc avantajoasă provoacă îngrijorare în rândul unor conservatori.
De Cecilia Kang
Relatând de la Washington, 28 Decembrie 2025, The New York Times

Álvaro-Bernis
Sfântul Vasile cel Mare
Sfantul Vasile cel Mare este sarbatorit in Biserica Ortodoxa pe 1 ianuarie si pe 30 ianuarie alaturi de Sfintii Grigorie Teologul si Ioan Gura de Aur:
Vizionati va rog si:
Documentar: Sfantul Vasile cel Mare – leul lui Hristos
Cititi va rog si:
Rădăcina rătăcirilor, ereziilor și a tuturor filosofiilor
MINUNEA CU USILE bisericii, pe care a facut-o SFANTUL VASILE CEL MARE la Niceea
Sfantul Vasile cel Mare ne lamureste care-i treaba cu muzica
Sfantul Vasile cel Mare despre POST
1 IANUARIE: Tăierea împrejur cea după trup a Domnului Dumnezeu şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Predică Sfântului Ioan Gură de Aur

De la Sfinţii Părinţi am luat obiceiul să sărbătorim, după încheierea anului calendaristic, Tăierea împrejur cea după trup a Domnului nostru Iisus Hristos. Domnul a primit aceasta, ca să înlăture rânduiala Legii Vechi şi să pună în loc tăierea împrejur cea după Duh cea nefăcută de mână. Deci, sărbătorim această zi ca pe un praznic împărătesc.
Căci Domnul, după cum ne-a cinstit pe noi, luând trup omenesc, întru totul asemenea nouă, afară de păcat, tot aşa a binevoit să primească şi tăierea împrejur. Întâi, ca să astupe gurile ereticilor care îndrăznesc a zice că Domnul n-a luat trup, ci că S-a născut ca o nălucire. Dar dacă n-ar fi luat trup, cum S-ar fi tăiat împrejur? Şi al doilea ca să astupe gurile iudeilor celor neînţelegători, care îl cleveteau că nu păzeşte sâmbăta şi că strică Legea.
Pentru aceasta, după opt zile de la naşterea Lui cea sfântă din Fecioară, a binevoit să fie adus de Maica Sa şi de Iosif, în locul unde, după obicei, iudeii se tăiau împrejur. Şi a fost tăiat împrejur; şi I s-a dat numele Iisus, nume adus din cer de îngerul Gavriil, mai înainte de zămislirea Lui în pântecele Fecioarei. Şi iarăşi întorcându-Se Domnul cu părinţii Săi acasă, a vieţuit omeneşte, crescând cu anii, cu Înţelepciunea şi cu harul, pentru mântuirea noastră.
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/ianuarie/ianuarie01.htm
Reiau integral articolul http://www.crestinortodox.ro/predici-la-sarbatorile-de-peste-an/71664-predica-la-taierea-imprejur-a-domnului
Predica la Taierea-imprejur a Domnului
” Si s-a pogorat impreuna cu dansii si a venit in Nazaret, si era supunandu-se lor” .
(Luc. 11.51).
(more…)


Sfinte Părinte Justin roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi!


3 comments