Camera Comunelor din Marea Britanie a aprobat avorturile până la naștere, adică în orice moment al sarcinii, chiar și până în timpul nașterii
Life News: British House of Commons Approves Radical Measure for Abortions Up to Birth
Camera Comunelor din Marea Britanie a aprobat o măsură radicală vizând avorturile până la naștere
De Steven Ertelt, 18 Iunie 2025, LifeNews

„35 SĂPTĂMÂNI”
Militanții pro-viață au precizat că vor lupta împotriva unui amendament extrem privind avortul până la naștere, pe măsură ce acesta avansează spre Camera Lorzilor, după ce proiectul de lege al guvernului privind criminalitatea și poliția a fost deturnat pentru a grăbi adoptarea unei modificări seismice și nepopulare a legislației privind avortul, după doar două ore de dezbatere.
Amendamentul extrem privind avortul (NC1) a fost adoptat de deputați cu un vot de 379 la 137.
Este pentru prima oară când acest amendament extrem privind avortul este dezbătut în Camera Comunelor și nu a existat nicio consultare cu publicul cu privire la această modificare legislativă seismică.
Amendamentul, prezentat de Tonia Antoniazzi, ar modifica legea astfel încât să nu mai fie ilegal ca femeile să facă avorturi pe cont propriu din orice motiv, inclusiv în scopuri de selectare a sexului, și în orice moment până la și în timpul nașterii, ducând probabil la o creștere semnificativă a numărului de femei care practică avorturi tardive periculoase la domiciliu.
Acest lucru ar duce probabil la punerea în pericol a vieții mult mai multor femei din cauza riscurilor pe care le implică avorturile tardive „DIY” (do-it-yourself / fă-o tu însuți) și, de asemenea, ar duce în mod tragic la creșterea numărului de copii viabili a căror viață este curmată cu mult peste termenul limită de avort de 24 de săptămâni și dincolo de momentul în care aceștia ar putea supraviețui în afara uterului.
S-au înregistrat numeroase reacții negative după ce Tonia Antoniazzi a declarat într-un interviu acordat săptămâna trecută că este de acord ca femeile să poată avorta un copil viabil la 37 de săptămâni.
Aceste schimbări nu sunt susținute nici de publicul larg, nici de femei în special. Sondajele arată că 89% din populația generală și 91% dintre femei sunt de acord că avortul selectiv în funcție de sex ar trebui să fie interzis în mod explicit prin lege – și doar 1% dintre femei susțin introducerea avortului până la naștere.
Sondajele publicate săptămâna aceasta arată un sprijin public larg pentru modificarea legislativă propusă prin amendamentul Dr. Caroline Johnson (NC106), cu două treimi dintre femei care susțin restabilirea programărilor în persoană și doar 4% în favoarea status quo-ului.
Anterior votului, peste 1 000 de profesioniști din domeniul medical au solicitat deputaților să se opună celor două amendamente privind avortul până la naștere care au fost depuse la proiectul de lege al guvernului privind criminalitatea și poliția și să restabilească în schimb consultările în persoană cu un profesionist din domeniul medical înainte ca un avort să aibă loc la domiciliu, așa cum propune amendamentul Dr. Caroline Johnson (NC106).
Din păcate, amendamentul prezentat de Dr. Caroline Johnson, care ar fi restabilit consultațiile în persoană pentru a ajuta la protejarea femeilor și a bebelușilor împotriva avorturilor periculoase tardive la domiciliu, nu a fost adoptat.
Informații de fond suplimentare privind amendamentul și alte amendamente examinate astăzi, sunt disponibile în secțiunea de note de la sfârșitul comunicatului de presă.
Lordul Alton de Liverpool a declarat:
„Această schimbare pripită va avea implicații profunde asupra modului în care va funcționa legislația pe termen lung în această țară. Știm că există riscuri potențiale reale pentru siguranța femeilor în special, care vor fi încurajate să facă avorturi DIY. Mă aștept ca și colegii mei din Camera Lorzilor să dorească să analizeze foarte îndeaproape dispozițiile acestei legi și să o modifice după cum este necesar pentru a o face mai sigură.”
Purtătorul de cuvânt al Right To Life UK (Dreptul la viață în UK), Catherine Robinson, a declarat:
„Parlamentarii pro-avort au deturnat un proiect de lege al guvernului pentru a trece în grabă prin această schimbare radicală și seismică a legilor noastre privind avortul, după doar două ore de dezbatere.”
„Este pentru prima oară când acest amendament extrem privind avortul a fost dezbătut în Camera Comunelor și nu a existat nicio consultare cu publicul cu privire la această schimbare seismică a legii.”
„Vom lupta împotriva acestui amendament în fiecare etapă în Camera Lorzilor.”
„Amendamentul Tonei Antoniazzi ar schimba legea astfel încât să nu mai fie ilegal ca femeile să facă avorturi pe cont propriu din orice motiv și în orice moment, până la naștere și în timpul acesteia, ceea ce ar duce probabil la o creștere semnificativă a numărului de femei care fac avorturi periculoase tardive la domiciliu.”
„Această modificare a legii ar duce probabil la punerea în pericol a vieții mult mai multor femei din cauza riscurilor pe care le implică avorturile tardive autoadministrate și, de asemenea, ar duce în mod tragic la creșterea numărului de vieți ale bebelușilor viabili la care se pune capăt cu mult peste termenul limită de avort de 24 de săptămâni și peste punctul în care aceștia ar putea supraviețui în afara uterului.”
„Această modificare a legii nu este susținută de publicul larg și nici de femei în special. Sondajele arată că 89% din populația generală și 91% dintre femei sunt de acord că avortul selectiv în funcție de sex ar trebui interzis explicit prin lege și doar 1% dintre femei susțin introducerea avortului până la naștere.”
„Lobby-ul avortului face presiuni pentru a dezincrimina avortul pentru a acoperi efectele dezastruoase ale sistemului său iresponsabil de pastile prin poștă, care pune femeile în pericol prin eliminarea cerinței de consultații în persoană pentru a verifica în mod fiabil vârsta gestațională a unei femei și pentru a evalua orice riscuri pentru sănătate sau riscul de constrângere înainte ca pastilele pentru avort să poată fi prescrise.”
„Soluția este clară. Trebuie să restabilim urgent programările în persoană. Această măsură de siguranță simplă ar împiedica punerea în pericol a vieții femeilor prin avorturi tardive autoadministrate, un pericol care ar fi exacerbat dacă avortul ar fi „decriminalizat” până la naștere.”
Sfinte Părinte Justin roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi!


La fel cum la căderea Constantinopolului a fost mai bine să vină turcii decât să vină papistașii, la fel și la căderea Marii Britanii mai bine să vină musulmanii decât să se continue avorturile!
ApreciazăApreciat de 2 persoane
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0xwtS2EijG7dWYwjEe3AYZerYnFRFYnq65AcHjfktvZkvvTmxicKD4sWatT2cs2QBl&id=100002480054379
ApreciazăApreciază
Ce a ajuns omul! Infirm sufletește. Femeia și bărbatul se fac vinovați căci nu mai știu să aibă o iubire jertfelnică. Mai mult femeia, căci nu mai știe sa fie smerită. Iar Sistemul încurajează reducerea populației prin orice mijloace. Statul legiferează, femeia ia asupra ei păcatul, medicii execută, iar Dumnezeu pedepsește.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Dar bărbatul stă de 6?
ApreciazăApreciază
A fost inchisa Biserica Sf.Mormant. Si magazinele din zona moscheii.
https://www.arabnews.com/tags/al-aqsa-mosque
ApreciazăApreciază
Parintele Athanasie Mytilineos:
Rusaliile, un punct de unitate și Globalizarea, un punct de dizolvare
Duhul Sfânt, iubitii mei, fusese deja retras de pe pământ.
Tatăl a spus clar:
„Duhul Meu nu va rămâne
în oamenii aceștia pentru ca au devenit trup ”
Oamenii deveniseră corupți .
Deși Dumnezeu spusese că cele două ramuri ale lui Adam nu ar trebui să se amestece.
Una era a lui Cain și cealaltă a lui Set.
Totuși, s-au amestecat, mânați de motive materialiste.
„Fiii, urmașii lui Set, au văzut”, spune, „că fiicele urmașilor lui Cain erau foarte frumoase ; și s au amestecat . ”
Și s – au corupt . Și au ajuns la un punct în care
Duhul Meu nu va rămâne în oameni, pentru ca au devenit trup – nu spune «în trup » – ci pentru că devin trup . ”
Au devenit trupești.
Așa că Îmi retrag Duhul Sfânt .
Din aceasta să învățăm că omul
trupesc nu poate avea Duhul lui Dumnezeu .
Nu are … , Duhul Sfânt nu coboară în omul trupesc .
Acum știm din Noul Testament că omul nu este doar sufletul său, ci și trupul său și, cel mai important, trupul său, templul Duhului Sfânt. Așadar, cum este posibil ca acest trup, care va fi târât în imoralitate, în diverse imoralități, din moment ce a fost trădat ca templu al Duhului Sfânt, ca Duhul Sfânt să locuiască acum în el?
Într-adevăr, întreaga viață a oamenilor a fost păstrată pentru încă 120 de ani.
Și a venit Potopul.
Doar familia lui Noe a fost salvată. Și omenirea a început să se răspândească din nou pe Pământ. Dar rădăcina umanității a rămas rea. Intenția, gândul.
De fapt, undeva în textul sfant al Facerii se spune că „mintea omului este înclinată spre rău din
tinerețea sa ” . Și când oamenii au decis să se răspândească pe
pământ , au spus între ei să creeze un monument material, pentru a-și aminti punctul de plecare al începuturilor lor .
De unde au plecat, de unde au pornit.
Și au început să construiască Turnul Babel.
Dar a fost o lucrare… pentru că știți, să lași un monument, un semn material care evocă amintiri, acela ar fi un monument, nu este rău.
Dar a fost o lucrare de aroganță pentru ei.
Uitați-vă la ce am făcut noi, cine suntem noi.
Desigur, Dumnezeu nu a binecuvântat asta.
Și apoi Dumnezeu a spus: „Și ne vom coborî și vom încurca poporul , ca să nu audă glasul celor drepți lângă ei .
Și Domnul i – a împrăștiat de acolo pe toată fața pământului și au încetat să mai zidească cetatea și turnul . ”
Nu au terminat turnul , nici cetatea . Turnul Babel .
Babel înseamnă încurcătură .
Și a fost numit așa pentru că a fost o încurcătură de limbi .
Unul vorbea una , iar altul înțelegea alta.
La cincizeci de zile după Învierea lui Hristos, dragii mei, Duhul Sfânt, după cum se știe, a venit din nou peste oameni.
De aceea, Biserica noastră notează ceva foarte caracteristic în Imnografia sa. „ Când Dumnezeu S-a pogorât și a unit limbile, Cel Preaînalt a împărțit neamurile . Grupuri , grupuri de oameni .
Atenție : El a împărțit neamurile . Se spune acest lucru și în Deuteronom.
Adică, El a stabilit limite pentru fiecare neam .
Granițe. Rețineți acest lucru.
Este foarte util. Vom vedea de ce – · când am împărțit focul limbilor – la Rusalii – , în unitate i-a chemat pe toți ( de unde mai întâi a fost o împrăștiere , acum odată cu Rusaliile este o singură unitate ) și , în acord ,
Îl slăvim pe Duhul Atotsfânt . ”
Vedem așadar că Rusaliile au fost o corecție la aroganța oamenilor care au încercat să ridice Turnul Babel .
Și, bineînțeles, ceea ce unește toți oamenii de acum înainte nu este cultura, nu clădirile, nu monumentele, ci Duhul Sfânt.
Și cel care acceptă
Persoana divino-umană a lui Hristos acceptă întotdeauna Duhul Sfânt .
Dacă nu ai Duhul Sfânt, nu este posibil să ai, scuzați-mă, dacă nu-L ai pe Iisus Hristos nu este posibil să ai Duhul Sfânt.
Și aceasta împlinește și viața spirituală.
Ceea ce numim viață spirituală, aceasta este.
Viața Duhului Sfânt.
Nu viața duhului uman. Fiecare are propriul său duh. Nu pe baza duhului uman, ci pe baza Duhului Sfânt se exercită așa-numita viață spirituală.
Fără Duhul Sfânt nu putem fi mântuiți. Dacă oamenii suferă, este pentru că nu au Duhul Sfânt.
Pentru că nu-l acceptă.
Cel mai mare lucru care ne lipsește astăzi, mai ales în timpul nostru, este tocmai acesta:
Duhul Sfânt.
Acesta este ceea ce ne lipsește.
Dar cu condiția ca oamenii să fi crezut, așa cum am mai spus, în Hristos.
Îl veți avea pe Hristos, pentru a avea Duhul Sfânt .
Și ce ne poate da Duhul Sfânt?
Poate v-ați întrebat.
Și, în primul rând, prin Duhul Sfânt dobândim mintea lui Hristos. Pavel spune în 1 Corinteni: „Eu am mintea lui Hristos ” .
„ Noi avem mintea lui Hristos ”. De ce?
Dacă îl avem pe Hristos, îl avem pe Duhul Sfânt, care ne dă mintea lui Hristos. Și asta înseamnă că eu gândesc așa cum a gândit Hristos. Gândesc, adică, gândirea mea ar trebui să fie asemănătoare cu cea a lui Hristos.
Este anti-lumească. Și este călăuzită de veșnicie și de voia lui Dumnezeu . Asta va însemna că eu am mintea lui Hristos.
În al doilea rând. Avem Duhul adevărului , așa cum ne spune Evanghelistul Ioan, în capitolul 14. Fiind Dumnezeu, desigur, Duhul Sfânt este întotdeauna adevărat. Duhul Sfânt nu poate minți . Aceasta este spusă în contrast cu duhul minciunii și al înșelăciunii, care este diavolul . Evanghelistul Ioan scrie: „Nu credeți în orice duh (:Nu credeți în orice duh. Ci numai în Duhul Sfânt, care este Duhul adevărului) ” .
Aceasta înseamnă că duhul înșelăciunii predomină în lume; lucru pe care ar trebui să-l știm pentru a-l deosebi de
Duhul Sfânt.
Și care este rodul duhului rătăcirii? Atenție!
Spiritismul; mediumurile, magia, erezia, religiile naturale,
Noi ortodocșii, creștinii în general și creștinii ortodocși, mergem să cunoaștem aceste religii naturale străine, venite din Orient!
Să cunoaștem, spune noi, budismul, să cunoaștem asta, să cunoaștem aia.
Vai de noi!
Modul lumesc de a trăi și de a gândi, constituie duhuri ale rătăcirii.
Și permiteți-mi să vă spun ceva complet nou.
S-a publicat într-un ziar că în unele școli elementare, experimentale, în clasa I a școlii elementare, ați auzit bine, în clasa I a școlii elementare se introduce lecția de Magie!
Și ziarul are exemple, cum ar fi Abecedarul pe care îl avem în clasa I a școlii elementare și învățăm literele, Aa, Bb, deci există și un ajutor acolo, o carte care se referă la inițierea copiilor în Magie.
Ați auzit?
Este foarte natural. Spune o zicală, o zicală că „ natura a urât vidul ”.
Să transmitem acum asta.
În momentul în care îl alungăm pe Hristos din viața noastră, este foarte natural ca diavolul să ia poziție. Pentru că Magia îl are pe diavolul ca patron.
Ați auzit, vă rog?
Vreau să vă provoc, dacă vedeți că cazul se răspândește, dacă nu eșuează de la început, voi, părinții, și bunicii, protestați pentru ca noi să ne putem salva copiii.
Duhul Sfânt este ungerea adevărului. Evanghelistul Ioan scrie:
„ Și ungerea , pe care ați primit – o de la Mine , rămâne în voi și nu aveți trebuință să vă învețe cineva , căci sunteți învățați de Dumnezeu . Dar , după cum ungerea ne învață despre toate lucrurile , Duhul Sfânt , pe care
L am primit , ne învață despre toate lucrurile .
Este o Taină specială , după Botezul nostru , suntem unși cu Sfânta
Mirungere . Botezul este una, Mirungerea este alta .
Mirungerea este să primim în mod material, prin acest untdelemn, să primim Duhul Sfânt prin acest mod material , spun din nou, pentru că Duhul Sfânt se impregnează (uitați-vă la cuvânt: își are puterea) prin acest Mir Sfințit . Astfel primim Mirungerea, această a doua Taină, care este, care ne va da orice bine vrea Dumnezeu să ne dea. Sfânta Mirungere este zestrea noastră, este zestrea noastră .
Da , și este adevărată în toate lucrurile , și precum v – a învățat El , așa rămâneți în El . Și precum v – a învățat El , rămâneți în El . ” Unde? În Duhul Sfânt.
Cu Duhul Sfânt, iubiții mei, avem o distincție clară între adevăr și falsitate, sau falsitate, între pământesc și trecător, între ceresc și permanent, între interes și non-interes, între autentic și fals. Putem distinge.
Este ceea ce spuneam în al treilea subiect al nostru, este discernământ duhovnicesc.
Pentru că avem și discernământ fizic. Discernământ fizic, să distingi cu ochii tăi, aceasta este întuneric și aceasta este zi, lumină.
Discernământ fizic.
Acesta este un zid și acela este apă. Discernământ fizic.
Dar discernământul acestor elemente pe care vi le-am spus, ca să nu le repet, constituie așa-numitul discernământ duhovnicesc.
Un al treilea punct:
Isaia spune că avem un duh al fricii de Dumnezeu; spune în capitolul 11 al său . Da. Duhul Sfânt ne dă frica de Dumnezeu. Frica de Dumnezeu nu este de aceea respinsă. Ci este de dorit. Este de dorit. Neînfricarea? Neînfricarea, dragii mei, pierde ceea ce a fost câștigat. Mă va ajuta să nu mă tem de diavol. Dar mă voi teme de Dumnezeu. Pentru că neînfricarea, spun din nou, pierde ceea ce a fost câștigat.
De aceea Apostolul Pavel spune: „Cu frică și cutremur – care este insistența fricii – lucrând la propria mea mântuire ” . Cu frică și cutremur.
Ce se întâmplă dacă îmi pierd mântuirea? Ce se întâmplă? Neînfricarea l-a alungat pe întâiul născut Adam din Paradis. Cu siguranță. Dar frica de Dumnezeu l-a adus pe tâlhar în Paradis. Când el însuși îi spune celuilalt, complicele său: „ Nu te temi de Dumnezeu ? ” Pentru că la început amândoi L-au hulit pe Hristos. Apoi unul dintre tâlhari și -a venit în fire.
Frica de Dumnezeu a intrat. I-a fost frică. A fost șocat. Și când celălalt a continuat să blasfemieze, el i-a zis: „ Nu te temi de Dumnezeu ? ” Nu
te temi de Dumnezeu ? Că El este Drept etc., etc.
Pentru cel care nu are frică de Dumnezeu, care este inspirata de Duhul Sfânt, totul este permis, cum spune Dostoievski.
Nelegiuit. Și a ucide, a fura și a abuza. Totul este permis. Din moment ce eu nu am frică de Dumnezeu. De aceea poporul nostru spune: „El este un om al fărădelegii ”. El nu are frică de Dumnezeu. Un fărădelege. Dimpotrivă, creștinii erau numiți… cum erau numiți în vremurile de demult? „ Cei care se tem de Domnul ”.
În al patrulea rând.
Și cel mai important lucru pentru noi este Duhul Sfânt, Duhul Libertății .
Pavel scrie: „ Unde este Domnul , este și Duhul Domnului ” . Unde este Duhul Domnului, acolo este și libertate .
Ați văzut ?
Acolo este libertatea .
Unde este Duhul Sfânt . O afirmație profundă. O afirmație cu adevărat cheie. Pentru că astăzi , mulți nu au Duhul Sfânt , nu au o înțelegere corectă a libertății. Libertatea este lucrul cel mai abuzat.
Ei consideră libertatea ca fiind fărădelege. Și acesta este un element de autodistrugere .
După cum spune din nou cuvântul lui Dumnezeu: „Oamenii care se numesc”, spune el, „libertini, aceștia sunt robi ai stricăciunii”. O expresie din Noul Testament. Robi ai stricăciunii.
Anarhia, imoralitatea – imoralitatea înseamnă atunci când nu ai moralitate – sunt semne ale absenței Duhului Sfânt care dă înțelegerea corectă a libertății.
Un al cincilea punct , dacă doriți. Psalmistul spune că primim un duh stapanitor.
Este în Psalmul 50. „ Și cu Duhul Domnului mă susține ”, spune el, etc. Este mintea conducătoare . Cea care este întemeiată în minte de Duhul Sfânt. Și așa domnește mintea. Nu domnesc picioarele, nici călcâiele, nici loviturile de picior în fotbal. Nici, nici, nici … Mintea domnește. De aceea, David se teme și spune următoarele:
nu lua Duhul Tău Sfânt de la mine ” . Din cauza păcatelor mele , nu lua
Duhul Tău Sfânt de la mine .
Și un ultim punct:
Duhul Sfânt ne aduce o mulțime, o mulțime de daruri.
Dar, din păcate, timpul este întotdeauna limitat.
Când Duhul Sfânt ne este încă dat și El ne dă Duhul înfierii. Apostolul Pavel spune în scrisoarea sa către Romani: „ Primiți Duhul înfierii , în care strigăm :
« Avva
Parinte! » ” .
Cu acest Duh îl numim pe Dumnezeu Tată. Avva înseamnă „Tată”.
Are etimologie în două limbi.
Este in siriacă și în greacă. Avva: Parinte. În două limbi.
Spune-i cuiva, ca să nu-mi spui că este de la sine înțeles că ar trebui să spună lui Dumnezeu Tată, spune-i cuiva să-L numească pe Dumnezeu Tată când nu este în relații bune cu Dumnezeu.
Imposibil!
Poți să-i iei capul, nu-l invocă pe Dumnezeu Tatăl.
Să vezi că Duhul Sfânt ne inspiră cu adevărat să-L numim pe Dumnezeu Tată.
Și când spunem „ Tatăl nostru ”, acest „
Tatăl nostru ” este un rod al Duhului Sfânt .
Și din înfiere vine sentimentul de siguranță. Ca unui copilul mic. Vedeți – o fetiță doarme aici.
Unde doarme ea? Lângă mama ei. Da. Ea este mama ei. Așadar, dragii mei, când am sprijinul, adăpostul tatălui, simt siguranță.
Omul, știti când nu simte el siguranță?
Când nu-L are pe Dumnezeu Tatăl. De aceea avem astăzi atâtea situații rele.
Cu alte cuvinte, să-L invoc pe Dumnezeu Tatăl dar cu toată consecvența, asta are o semnificație psihologică enormă.
Deși avem atâtea lucruri, iubiților, de la Duhul Sfânt și cu siguranță multe altele de enumerat, v-am spus, cine ar crede vreodată, cine ar crede vreodată că creștinii care au primit Ungerea Duhului Sfânt s-ar gândi să se întoarcă spre a finaliza Turnul Babel!
Ce vrem sa spunem?!
Cine și-ar imagina vreodată că creștinii s-ar întoarce pentru a reconstrui Turnul Babel?!
Și totuși, iubiții mei.…
Ce este aceasta?
Reconstruirea Turnului Babel este negarea Rusaliilor, care se numește Globalizare!
Ați auzit?
Negarea Rusaliilor se numește Globalizare!
Vreau să vă spun că Dumnezeu a stabilit granițele națiunilor.
Este scris în Deuteronom.
Apostolul Pavel o menționează în Pnyxul de deasupra Atenei etc. Dumnezeu vrea granițe.
Așa cum vrea ziduri în fiecare casă, în fiecare familie.
Nu putem toți sa stam amestecati… știți ce s-a întâmplat odată?
Experimentul din Rusia. „Ce înseamnă”, „familie?
Ei bine, totul este comun.”
Și-au dat seama repede că acest lucru nu stă în picioare.
Stă în picioare acest lucru?
Asta se va întâmpla cu națiunile.
Și nu este vorba doar de o nivelare culturală.
Credeți-mă, aceasta este minimul.
Ci se cere unirea oamenilor prin globalizare, în uniune socială, în uniune comercială, în uniune culturală și, mai presus de toate, în uniune religioasă.
Exact asta numim noi ecumenism.
Aruncăm toate religiile în această pâlnie – ceea ce numim ecumenism.
Așadar, Îl punem pe Dumnezeu într o situație jenanta, care a oprit construirea Turnului Babel atunci și ne-a dat acum Rusaliile.
Îl sfidam pe Dumnezeu.
Nu avem nevoie de Dumnezeu.
Această unitate Babel Globalista este absolut, absolut demonică.
Dar chiar și cu această unitate globalista – fiți atenți – lumea se va sfârși.
Dumnezeu nu se va mai întoarce.
S-a terminat.
Aceasta este calea.
Turnul Babel – Rusaliile – și noi ne întoarcem la Turnul Babel.
Acolo lumea se va sfârși.
Și sfârșitul ei va fi tragic .
Sfârșitul ei va fi inspirat de diavol și de Antihrist. Și de Profetul mincinos.
Această treime nesfântă.
A spus Domnul Iisus că atunci când va veni din nou la a Doua Venire, va mai găsi El credință pe pământ?!
Aceasta este întrebarea pe care a pus-o.
Dragii mei,
El va găsi credință pe pământ doar în puțini.
Într-o rămășiță, cum spune Apostolul Pavel. Intr-o mică parte.
De aceea, dragii mei, astăzi sărbătorim Sfintele Rusalii.
Am înțeles marea importanță și ceea ce ne-a dat Duhul Sfânt?
Fără Duhul Sfânt nu avem niciun motiv să existăm.
Așa cum oamenii nu aveau Duhul Sfânt înainte de potop.
Predicile diferitelor globalizări, le disprețuiesc.
Mai ales în domeniul religios, Ecumenismul.
Închideți-vă urechile și încordați credința ortodoxă în inimă .
Am intrat deja în timpul zilelor de pe urmă.
Totul ne arată asta.
Noi, având Duhul Sfânt, ar trebui să devenim din ce în ce mai sfinți.
Și apoi Îl așteptăm pe Domnul Iisus, care ne asigură: „Iată, Eu vin curând. Și Duhul și mireasa – Duhul Sfânt și Biserica .
Căci Duhul rămâne în Biserică .
Adică Biserica și Duhul Sfânt, cu o gură, pentru că Duhul Sfânt ajută miresei, adică Bisericii – spune · ἔ ρχου (:Vin curând. Vino. Vino, Doamne).
Și cine aude (: cine aude în Istorie) să spună (:Să spună )· Ἔ ἔ ρχου”. Amin.
A 838-a predică din categoria
„Predici de duminică”.
https://athanasiosamvonas.blogspot.com/2025/06/blog-post_16.html
ApreciazăApreciază
…cine a mai nedreptățit mai nedreptățească…
că iată Eu vin și rasplata Mea cu Mine!
Pregătiți vă cu rugăciune și nu mai judecați pe nimeni!
ApreciazăApreciază
Marea Britanie legalizează sinuciderea asistată după un vot strâns în Parlamentul de la Londra
Legalizarea sinuciderii asistate în Marea Britanie.
Deputații britanici aprobă legea care permite sinuciderea asistată
Bolnavii aflați în fază terminală pot să recurgă la sinuciderea asistată, au decis parlamentarii britanici
Marea Britanie a votat legalizarea sinuciderii asistate pentru bolnavii terminal. Biserica, șocată
ApreciazăApreciază
Terminally Ill Adults (End of Life) Bill
ApreciazăApreciază
[…] Camera Comunelor din Marea Britanie a aprobat avorturile până la naștere, adică în orice moment… […]
ApreciazăApreciază
Danemarca prelungește termenele limită pentru avort de la 12 la 18 săptămâni…
Publicat pe22 iunie 2025
p.s. Moartea unui număr mai mare de copii nenăscuți este considerată o victorie uriașă pentru femei de către ministrul Sănătății și Internelor, Sophie Løhde, din partea Partidului Liberal Venstre din Danemarca. Cât de pervertită va deveni această lume? Un ministru al Sănătății care promovează moartea și consideră „dreptul” unui grup puternic de a-i extermina pe cei mai vulnerabili, care nu se pot apăra, drept o victorie. Avorturi, moarte cerebrală, eutanasie: mizantropia unei societăți luciferiene .
Parlamentul danez a votat în favoarea legalizării uciderii copiilor nenăscuți până la 18 săptămâni, vârsta la care bebelușii sunt complet formați și pot simți durerea.
Din „ Lasă-mă să trăiesc! ”
COPENHAGA, Danemarca — Parlamentul danez a votat în mod covârșitor pe 24 aprilie pentru creșterea vârstei legale pentru avorturi de la 12 la 18 săptămâni de sarcină. (1)
Potrivit agenției de știri daneze „The Local”, comisia a votat în favoarea modificării legii avortului cu 74 de voturi pentru și 29 împotrivă.
Proiectul de lege a fost propus de ministrul de Interne și Sănătate, Sophie Løhde, din partea Partidului Liberal Venstre. Ministrul a numit schimbarea, care ar permite uciderea copiilor nenăscuți până la săptămâna a 18-a de sarcină, o „victorie uriașă” pentru femeile din țările nordice.
Prim-ministrul Mette Frederiksen, din partea social-democraților, care a susținut, de asemenea, cu tărie proiectul de lege privind avortul, a declarat: „În timp ce alții fac un pas înapoi, noi facem un pas semnificativ înainte.” Ea a continuat: „Extindem dreptul (perceput) al femeilor la avort la fetele tinere și la toată lumea, în ceea ce privește numărul de săptămâni.”
„Dreptul de a decide asupra corpului tău, a vieții tale și a viitorului tău este unul dintre cele mai fundamentale drepturi”, a scris el despre distrugerea copiilor nenăscuți.
Trebuie menționat că Danemarca, alături de celelalte țări scandinave, este unul dintre campionii educației sexuale „liberale”, pe care au introdus-o în educație încă din anii 1970. Legea menționată promitea, printre altele, restricționarea avortului. Nu numai că această restricție nu a fost realizată până în prezent (2) , dar se pare că s-a creat atât de multă familiarizare cu „procedura” încât acum este extinsă și mai mult.
Comentariul lui Frederiksen conform căruia alții „fac un pas înapoi” se referă probabil la Curtea Supremă a SUA, care a anulat Roe v. Wade în 2022, și la multe state conservatoare care au restricționat avorturile după această decizie.
Bioeticianul și medicul Dr. Calum Miller a comentat decizia Danemarcei, spunând: „Danemarca tocmai a votat pentru creșterea limitei de avort de la 12 săptămâni la 18 săptămâni. Bebelușii sunt deja complet formați în uter la 12 săptămâni și este foarte probabil să simtă durere din acel moment. Acest lucru nu este doar tragic, ci arată răul”, a concluzionat el.
Bebeluș de 17-18 săptămâni
În ceea ce privește dezvoltarea bebelușilor la această vârstă, trebuie menționat că aceștia au toate organele formate și pot reacționa la stimuli perturbatori într-un mod specific. Aceasta include eliminarea lor, precum și creșterea hormonilor de stres din sânge, care sunt separați de hormonii de stres detectați la mama lor. Acum încep să stocheze energie sub formă de grăsime corporală. Aceste depozite de grăsime le fac obrajii să se îndoape. În această perioadă, se dezvoltă conexiunea dintre partea dreaptă și cea stângă a creierului, odată cu dezvoltarea mezencefalului. Mama înțelege cu certitudine că bebelușul ei „lovește”, în timp ce toate organele sale sunt perfecționate și nu numai . (3)
Avortul nu este niciodată un „drept” și nici nu are legătură cu corpul, viața sau viitorul unei femei, așa cum susține prim-ministrul danez. Este vorba despre corpul, viitorul și viața unui copil. Viitorul, corpurile și viețile femeilor par inițial „servite” de avort, dar apoi acestea trebuie să se confrunte cu povara insuportabilă a copiilor pierduți.
_________________________
Referințe:
ApreciazăApreciază