SACCSIV – blog ortodox

Italia va cere suspendarea imediată a regulilor Pactului Verde european, ca reacţie la noile tarife impuse de SUA

Posted in incalzirea globala, Italia, schimbarea climei, SUA, TAXE, UE, UNIUNEA EUROPEANA by saccsiv on aprilie 4, 2025

Sursa: https://www.g4media.ro/italia-va-cere-suspendarea-imediata-a-regulilor-pactului-verde-european-ca-reactie-la-noile-tarife-impuse-de-sua.html

Ministrul italian al Industriei, Adolfo Urso, a declarat joi în faţa parlamentului că Italia va solicita Uniunii Europene suspendarea imediată a regulilor din cadrul Pactului Verde european (Green Deal), care vizează reducerea emisiilor industriale din blocul comunitar, relatează agenția Reuters, citată de News.ro.

Anunţul vine în contextul impunerii de către Statele Unite a unor tarife comerciale extinse, inclusiv o taxă de 25% asupra importurilor auto şi alte taxe de până la 54% pentru produse din ţări precum China, India şi Vietnam. Noile măsuri afectează competitivitatea industriei europene pe pieţele globale, potrivit autorităţilor italiene.

”Într-un moment în care Europa riscă să fie expusă unui şoc comercial masiv, trebuie să reevaluăm imediat politicile care impun costuri suplimentare industriei noastre”, a declarat Urso în faţa legislativului italian.

Pactul Verde european prevede reducerea cu 55% a emisiilor de gaze cu efect de seră până în 2030 şi atingerea neutralităţii climatice până în 2050, însă mai multe state membre, inclusiv Italia, au exprimat rezerve legate de impactul economic al acestor măsuri asupra sectoarelor industriale strategice.

Italia susţine că, în faţa presiunii comerciale din partea SUA, UE trebuie să adopte măsuri urgente pentru a proteja competitivitatea industriei europene, inclusiv prin amânarea sau suspendarea temporară a unora dintre regulile climatice impuse prin Pactul Verde.

9 răspunsuri

Subscribe to comments with RSS.

  1. Avatarul lui scortisoara scortisoara said, on aprilie 4, 2025 at 1:34 pm

    Si alte lucruri mai grave nu a facut ? Doar din atat isi da demisia? Hm… cum il acopera … Dar poate e mai productiv lucrand din umbra .Interesant cine va fi in locul lui …

    https://www.activenews.ro/stiri/Klaus-Schwab-si-a-dat-demisia-din-functia-de-presedinte-al-Forumului-Economic-Mondial-196283

    Apreciază

  2. Avatarul lui geo geo said, on aprilie 4, 2025 at 1:47 pm

    https://www.g4media.ro/ciolacu-intrebat-daca-romania-va-mai-primi-un-sistem-patriot-in-schimbul-celui-donat-ucrainei-deja-am-facut-plata-ma-bucur-ca-ne-vine-un-model-nou.html#comments

    ce rahat sa faci cu 1 baterie??? impotriva hipersonicelor rusilor? care au traiectorii imprevizibile?

    Apreciază

    • Avatarul lui mosu mosu said, on aprilie 4, 2025 at 7:36 pm

      Adică am donat un sistem Patriot și am platit pentru unul nou în avans, dar care nu l-am primit încă. Scuzați-mă dar eu nu înțeleg afacerera. Așa de bine suntem situați financiar că ne permitem încă un sistem Patriot când aveam unul care l-am donat?

      Citesc la știri ca țara se confruntă cu cel mai mare deficit bugetar, sau asta nu mai contează? Pe spinarea cui va fi recuperat deficitul?

      Apreciază

  3. Avatarul lui Moca Moca said, on aprilie 5, 2025 at 10:12 am

    Italia se neliniștește iar: au fost primii care au ieșit în stradă( cu milioanele) împotriva vaxxului și au fost cei mai crunt pedepsiți cu închiderea în case care a urmat. Va fi iar exemplu de pedepsire a neascultătorilor de piticania *aleasa* de la briu Cselul ?!?!

    Apreciază


Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. vă revine în exclusivitate.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.