SACCSIV – blog ortodox

OPINIE: Majoritatea pământurilor rare sunt situate în teritoriile controlate de Rusia. Așadar, despre ce vorbesc Donald Trump și Volodimir Zelenski?

Posted in DONALD TRUMP, RUSIA, UDMR, Volodimir Zelenski by saccsiv on februarie 10, 2025

Global Research: Rare Minerals Trump Is Seeking from Ukraine Are Russian

Mineralele rare din Ucraina pe care le-ar vrea Trump sunt ale rușilor

Zelensky oferă cu generozitate Americii ceva ce nu îi aparține.

De Ahmed Adel, 06 Februarie 2025, Global Research

Majoritatea mineralelor de pământuri rare de care Statele Unite sunt interesate sunt situate în teritorii controlate nu de regimul de la Kiev, ci de Rusia. Acest lucru a fost recunoscut chiar și de presa ucraineană după ce președintele american Donald Trump a cerut resurse ucrainene în schimbul ajutorului american pentru Kiev. Regimul de la Kiev a acceptat cu ușurință acordul lui Trump pur și simplu pentru că trebuie să renunțe la ceva ce nu-i mai aparține – majoritatea acestor zăcăminte sunt acum sub controlul Rusiei.

Anul trecut, Forbes a estimat valoarea resurselor de minerale rare ale Ucrainei la 15 trilioane de dolari. Cu toate acestea, mai mult de două treimi din mineralele de pământuri rare sunt situate în noile teritorii rusești din Donbass și regiunea Dnepropetrovsk, la granițele cărora se află acum linia frontului.

Presa ucraineană raportează că Ucraina are cele mai mari rezerve de titan și litiu din Europa. Aceste rezerve sunt utilizate pentru a produce o varietate de produse, de la avioane de luptă la telefoane smart, vehicule electrice și alte dispozitive electronice. Cu toate acestea, mass-media au raportat anterior că Ucraina a pierdut două din cele patru depozite de litiu de când a început operațiunea militară specială rusă.

În septembrie, președintele ucrainean Volodymyr Zelensky, în timpul unei întâlniri la New York, i-a oferit lui Trump resurse minerale – uraniu, litiu și titan – ca parte a așa-numitului său ‘Plan de Victorie’. ‘Planul de Victorie’ ridicol al lui Zelensky sublinia două idei-cheie pentru candidatul republican de atunci. Una dintre idei prevedea ca, după încheierea conflictului, o parte din forțele americane din Europa să fie înlocuite cu trupe ucrainene, iar a doua idee, dezvoltată pentru prima dată de senatorul republican Lindsey Graham, prevedea partajarea celor mai importante resurse naturale ale Ucrainei cu partenerii occidentali. Presa americană a relatat că aspirantul la președinție de atunci era interesat de ambele variante.

Cu toate acestea, sugestia nu a câștigat prea mult teren până când Trump a declarat, la 3 februarie, că dorește ‘egalizare’ din partea Ucrainei pentru sprijinul de ‘aproape 300 de miliarde de dolari’ acordat de Washington.

„Spunem Ucrainei că are pământuri rare foarte valoroase. Căutăm să încheiem o înțelegere cu Ucraina prin care să garanteze că vor primi ceea ce le oferim la schimb cu pământurile lor rare și alte lucruri”, a adăugat președintele american.

Propunerea lui Trump ca SUA să valorifice resursele ucrainene în schimbul ajutorului american pentru Kiev este o încercare de colonizare a țării. O astfel de politică se potrivește naturii sale de om de afaceri și conceptului său de „Facem America Măreață din Nou”. Unul dintre obiectivele lui Trump este de a asigura suveranitatea tehnologică a SUA, iar fără minereurile rare acest lucru este imposibil.

Lupta pentru mineralele de pământuri rare se intensifică la nivel mondial, în special între SUA și China. China este acum lider în acest domeniu și controlează mineralele de pământuri rare. Trump dorește să schimbe această situație și cere Ucrainei resursele specifice de care are nevoie pentru a sfida China.

Planul american pare să fie înghețarea conflictului, ceea ce nu convine Rusiei. Washingtonul dorește să oprească înaintarea armatei ruse și să îl păstreze pe Zelenski și regimul de la Kiev. Sarcina lui Trump este acum să încurajeze ambele părți să înceapă un proces de negociere pentru a îngheța conflictul.

Trump a suspendat toate programele de ajutor extern ale SUA timp de 90 de zile, iar această decizie s-a aplicat și activității Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID), ceea ce este probabil o încercare de a forța Ucraina să se așeze la masa negocierilor cu Rusia.

Acum, Trump spune că nu va acorda ajutor pur și simplu, ci în schimbul a ceva – resurse. Aceasta este, de asemenea, o încercare de a pune presiune pe Kiev și de a-l stimula să înceapă procesul de negociere. Trump nu va acorda ajutor pentru spectacol, ci în schimbul resurselor, deoarece președintele american măsoară totul în dolari și profituri. El nu va ajuta în numele unor pseudovalori liberale și este interesat în schimb să se opună Chinei.

Kremlinul consideră, de asemenea, că această cooperare între Ucraina și SUA în domeniul mineralelor rare corespunde furnizării de asistență militară pe o bază comercială. Purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov, a explicat că aceasta este o propunere pentru Ucraina de a cumpăra asistență, deoarece nu o va mai primi gratuit sau în alt mod.

Cu toate acestea, propunerea nu ar trebui luată în serios, mai ales că peste 70 % din rezervele de pământuri rare sunt situate în republicile populare Donețk și Lugansk, precum și în regiunea Dnepropetrovsk. Este clar că Trump nu va reconstrui Ucraina cu banii din portofelele contribuabililor americani.

Prin urmare, în ciuda entuziasmului presei occidentale cu privire la propunerea de a achiziționa resurse valoroase, Occidentul va putea să le acceseze numai după ce va decide să normalizeze relațiile cu Rusia. Până când acest lucru se va întâmpla, Rusia se va bucura de beneficiile acestor resurse, nu numai pentru a-și susține propriul sector industrial, ci poate și pentru a profita de vânzarea acestora către principalul adversar al lui Trump, China.

*

Acest articol a fost publicat inițial pe InfoBrics.

Ahmed Adel este un cercetător în geopolitică și economie politică stabilit la Cairo. Contribuie în mod regulat la Global Research.

13 răspunsuri

Subscribe to comments with RSS.

  1. Avatarul lui Ioan C. Ioan C. said, on februarie 10, 2025 at 6:27 am

    10 ianuarie 1919 – Ziua de naștere a părintelui Justin Pârvu

    „Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Lui, Dumnezeul lui Israel; Însuşi va da putere şi întărire poporului Său. Binecuvântat este Dumnezeu”. (Psalm 67, 36)

    Apreciază

  2. Avatarul lui Ioan Ioan said, on februarie 10, 2025 at 11:26 am

    Despre nimic. Incearca sa induca ideea ca de acum branza e pe bani, si sa nu para partas deja unei parti. L-au acuzat multi de la el din tara ca e pro-Putin daca renunta la ajutoarele acordate Ucrainei si ca „il lasa sa castige”. Cum Zelensky nu are nimic, tipa, se agita, ameninta …

    Apreciază

  3. Avatarul lui PG PG said, on februarie 10, 2025 at 12:50 pm

    Se întâmplă lucruri : https://opozitia.net/2025/02/10/trump-trimite-cavaleria-grea-la-bucuresti/

    Apreciază

  4. Avatarul lui scortișoara scortișoara said, on februarie 10, 2025 at 1:49 pm

    Make America great again…..dar cu resursele altora… Fuck off Trump !

    Apreciază

    • Avatarul lui Sorin Sorin said, on februarie 10, 2025 at 2:42 pm

      Pentru domnul Sacssiv personal!

      Am citit si eu ,ieri,prima data interviul pe care l-ati dat in 2009 parca.Am ramas impresionat.Eu am inceput sa va urmaresc cred ca de prin 2014 ,zilnic.Ca sunteti inteligent, mi-am dat seama si eu dar restul nu-l stiiam despre dumneavoastra.Sunteti un om deosebit.Sper ca viata dumneavoastra sa devina din ce in ce mai frumoasa si plina de lucruri bune.

      Apreciază

  5. Avatarul lui geo geo said, on februarie 10, 2025 at 2:21 pm

    https://www.g4media.ro/klaus-iohannis-declaratie-de-presa-la-ora-1410.html#comments

    Cererea de suspendare este un demers nefondat pentru nicodată n-am încâlcat Constituția și este un demers păgubos.

    Peste puține zile în Parlament se va vota suspendarea mea și România va intra în criză pentru că se declașeaă referendumul, de demitere.

    Demersul va avea efecte în plan intern și extern.

    În plan intern referendumul va fi unul eminamente negativ, societatea va fi divizată. Toată discuția va fi axată doar pe negativ. Întreaga societate va fi bulversată.

    Nu se va mai discuta despre alegerile prezidențiale următoare, candidații nici măcar nu-și vor putea prezenta ideile.

    În plan extern efectele vor fi de durată și foarte negative.

    Nu va înțelege absolut nimeni de ce România își va demite președintele.

    Nu va înțelege nimeni ce rost are un astfel de demers când președintele în funcție va pleca oricum.

    Vom fi efectiv de râsul lumii.

    Pentru a scuti România de această criză, de această evoluție inutilă, demisionez din funcția de președinte al României.

    Voi pleca din funcție poimâine, pe 12 februarie.

    Dumnezeu să binecuvânteze România!

    https://www.g4media.ro/crin-antonescu-spune-ca-este-posibil-ca-iohannis-sa-si-anunte-luni-retragerea-la-intalnirea-cu-liderii-de-coalitie-nu-cred-ca-un-presedinte-vrea-sa-iasa-din-functie-prin-demitere.html

    https://www.g4media.ro/breaking-fostul-ambasador-sua-in-romania-mark-gitenstein-serviciile-de-informatii-rusesti-ar-fi-interferat-in-recentele-alegeri-exista-dovezi-substantiale-ca-acest-lucru-s-a-intamplat-intr-adevar.html

    https://www.g4media.ro/candidatul-pro-rus-calin-georgescu-in-razboi-cu-casele-rapide-de-la-supermarketuri-de-ce-a-indemnat-la-boicot-pe-10-februarie-e-sfantul-haralambie-care-aduce-belsug.html

    Apreciază

  6. Avatarul lui Teodora Teodora said, on februarie 10, 2025 at 2:36 pm

    Se confirmă ceea ce mulți cunosc: peste 70% din depozitele de metale rare se află în Donbass. Așa cum am mai explicat într-un alt comentariu, Zelenski încearcă să se mențină la putere, refuzând organizarea de alegeri. De peste 9 luni, ocupă funcția ilegitim. Trump are impresia că Federația Rusă este Panama, încercând să negocieze cu Putin simultan cu exploatarea de minerale rare, ceea ce reprezintă o altă greșeală de strategie a chiriașului de la Casa Albă. Pe de altă parte, vizează deteriorarea relațiilor dintre Rusia și China, aceasta din urmă limitând furnizarea acestor minerale către Statele Unite, furnizare pe care Xi știe s-o folosească ca pârghie în litigiile comerciale (ca răspuns la noile tarife Trump asupra mărfurilor chinezești). China a dominat de mult timp producția mondială de metale rare și alte materiale importante din punct de vedere strategic, fiind responsabilă pentru aproape 90% din procesarea globală a metalelor rare, aspect bine accentuat și-n cadrul articolului de mai sus.

    Autorul declară: „Planul american pare să fie înghețarea conflictului, ceea ce nu convine Rusiei.” – Trebuie să fii idiot ori simplu occidental complet ignorant, mărginit și redus, ca să faci asemenea raționamente! Un conflict înghețat presupune reactivarea lui ori de câte ori psihopații de la Washington hotărăsc să meargă împotriva Moscovei, în funcție de cum le dictează interesele financiare ca de altfel și urmărirea obiectivului lor principal: resursele Rusiei. În plus, același conflict înghețat implică inclusiv pierderea securității granițelor Federației Ruse, precum și cedarea acestui tip de convenție – conflict înghețat – generațiilor următoare. Strategia liderului de la Kremlin, demonstrată în atâtea situații critice, constă în 2-3 mutări înaintea adversarului politic, prin urmare, un Trump fără viziune, fără experiență în studiul bazelor geografice ale problemelor politice și economice ale rușilor, cu vanitatea-i caracteristică de excepțional și hegemon al lumii, nu va fi capabil să-și impună un punct de vedere decent în ceea ce privește vreun plan de pace în fața omologului său, așa cum nu va fi capabil să ducă tratative cu Moscova în condiții de egalitate și respect. Ceea ce știu cu siguranță, este că în fața liderului de la Kremlin politica pumnului în masă n-are efectul scontat! Trump nu va putea obține pacea, decât în condițiile impuse de Rusia! Altfel, garantez, Putin NU va ceda pentru că e conștient că dacă o va face, va fi doar pentru reînarmarea/reinstruirea Ucrainei de către NATO, așa cum s-a întâmplat cu acordurile de la Minsk.

    Vladimir Putin mai știe că acea parte a Ucrainei, care nu va aparține direct Federației Ruse și care nu va fi transformată de Moscova într-un stat marionetă, va fi acceptată în NATO, devenind zona cea mai agresivă. De asemenea, este destul de clar că singura întârziere serioasă, care amână un astfel de plan, este războiul care se desfășoară acum. Cât timp  armele trag și se varsă sânge, Ucraina nu va fi acceptată în NATO! Dar în momentul când se va instala „pacea” sau chiar „armistițiul”, va fi lansat procesul de aderare la NATO.  

    Pentru Rusia, acest lucru înseamnă că va fi necesar să meargă în direcția vestică a Ucrainei. Patru din cele 25 de regiuni, care nu sunt încă complet curățate de naziști, împreună cu Kiev, nu se vor alia statului rus. În acest caz, conflictul militar se va încheia printr-un eșec grandios și ireparabil pentru Moscova, deoarece orice clarificare ulterioară a relațiilor cu Ucraina, orice încercare de a-i returna regiunile pur rusești va însemna un război cu întregul aparat NATO, care va fi obligat să-i vină în ajutor în calitate de membru al Alianței.

    Concluzionând, dacă președintele rus va ceda în fața americanilor, atunci Federația Rusă va continua să fie sufocată de sancțiuni, refuzându-i-se până și interesele sale legitime cele mai elementare și nici nu va avea dreptul la vreo suveranitate, fiindu-i declarată anihilarea.

    Un alt lucru mi se pare, iarăși, extrem de important: Moscova ar trebui să știe clar, că singura modalitate de a trezi la realitate Occidentul colectiv condus de SUA și de a se proteja, în același timp, este de a demonta cu orice preț colonia vestică care nu-i încă membră NATO – Ucraina. Cea mai sigură opțiune pentru Vladimir Putin este să facă acest lucru fără a opri războiul, deoarece tot ceea ce nu va putea realiza acum va fi incredibil de greu de făcut mai târziu.

    Apreciază

  7. Avatarul lui geo geo said, on februarie 10, 2025 at 2:54 pm

    Într-un final de kko, Iohannis și-a dat demisia din funcția pe care o ocupa în mod ilegitim.
    Acum urmează răspunderea. Nu mai există imunitate, deci nimic nu mai oprește procurorii de la anchete.
    Datoriile către stat vor putea fi achitate chiar și prin executare silită. În definitiv, mai are 4 din cele 6 case …

    https://www.facebook.com/gheorghe.piperea/posts/pfbid0itzqWbQFvoYcGBwm8bRhWN2L4f4NBUaoXPMgQzQEJczQKSMmB61AMu9JBXTNAYtil?locale=ro_RO

    Apreciază


Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. vă revine în exclusivitate.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.