Pentru cei ce au urechi de auzit, iată ce spune Sfântul Ioan Damaschin: Este antihrist tot cel care nu mărturisește că Fiul lui Dumnezeu a venit în trup, că este Dumnezeu desăvârșit și că s-a făcut om desăvârșit, fiind în același timp și Dumnezeu / De aceea Călin Georgescu este un antihrist, căci iată ce spune!
În luna decembrie, în ziua a patra, pomenirea Cuviosului Părintelui nostru Ioan Damaschin, monahul şi preotul.
Sfântul Ioan Damaschin a trăit pe vremea împăratului Leon Isaurul şi a lui Constantin, fiul acestuia. Era de loc din Damasc, de neam ales, care strălucea în dreapta credinţă. Având tată iubitor de fapte bune, a învăţat toată ştiinţa elinească şi a cercetat bine şi adâncul Scripturii celei insuflate de Dumnezeu. Pentru credinţa în Hristos şi-a lăsat averea părintească şi a îmbrăţişat viaţa călugărească împreună cu fericitul Cosma, care a ajuns mai târziu episcopul Maiumei. Amândoi fuseseră învăţaţi de acelaşi dascăl, tot Cosma cu numele, numit şi Asincrit, răscumpărat din robie de tatăl lui, împreună cu alţi robi. Şi pentru că Ioan şi Cosma avuseseră parte de un dascal aşa de învăţat, au ajuns amândoi înţelepţi. Când Ioan a îmbrăţişat viaţa călugărească, stareţul mănăstirii l-a dat să înveţe ascultarea la un bătrân înţelept în cele dumnezeieşti. Acesta i-a poruncit să nu cânte nici cea mai neînsemnată cântare după meşteşugul cântării muzicale pe care îl cunoştea. Ioan a îndeplinit fără împotrivire multă vreme porunca. Se spune însă că Preasfânta Născătoare de Dumnezeu s-a arătat în vis bătrânului şi i-a spus să îngăduie ucenicului său Ioan să alcătuiască imne şi cântări spre slava Celui născut fără de sămânţă din ea şi spre folosul celor ce sunt datori să o mărească din adâncul inimii. Lucru pe care l-a şi făcut, punând acest temei scrierilor sale.
Fericitul Cosma petrecând dar în nevoinţe pustniceşti, după ce a lăsat Bisericii multe scrieri, s-a odihnit în pace.
Iar fericitul întru pomenire Ioan, după ce prin puterea cuvintelor lui şi prin dovezile cele înţelepte ale Scripturilor a înfierat ca nimeni altul eresul păgân al iconomahilor, adică al luptătorilor împotriva sfintelor icoane, şi după ce a lăsat Bisericii lui Dumnezeu multe scrieri, în care se găseşte răspuns temeinic aproape la orice întrebare, şi-a săvârşit viaţa la adânci bătrâneţi.
Sursa: https://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1607040000
Profetia despre Antihrist
Se cuvine sa se stie ca trebuie sa vina antihrist. Este antihrist tot cel care nu marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu a venit in trup (I Ioan IV, 3; II Ioan 7.), ca este Dumnezeu desavarsit si ca s-a facut om desavarsit, fiind in acelasi timp si Dumnezeu. Dar in sens propriu si special, antihrist se numeste acela care vine la sfarsitul veacului (Matei XIII, 40; XXIV, 5.). Trebuie, insa, mai intai sa se propovaduiasca Evanghelia la toate neamurile, dupa cum a spus Domnul (Matei XXIV, 14.). Si atunci va veni spre mustrarea iudeilor potrivnici lui Dumnezeu. Domnul le-a spus lor: “Eu am venit in numele Tatalui Meu si nu ma primiti; vine altul in numele Lui si pe acela il veti primi” (Ioan V, 43.). Iar apostolul: “Pentru aceea, pentru ca n-au primit dragostea adevarului ca sa se mantuiasca, va trimite lor Dumnezeu lucrarea inselaciunii, ca sa creada minciunii, pentru a fi osanditi toti acei care n-au crezut adevarului, ci le-a placut nedreptatea” (II Tesalonicieni, II, 10-12.). Asadar, iudeii n-au primit pe Domnul Iisus Hristos si Dumnezeu care este Fiul lui Dumnezeu, dar vor primi pe inselator, pe cel care se numeste pe sine Dumnezeu. Caci se va numi pe sine insusi Dumnezeu, il invata ingerul pe Daniil, spunand asa: “Nu va tine seama de Dumnezeul parintilor lui” (Daniil XI, 37.). Iar apostolul spune: “Sa nu va amageasca pe voi nici intr-un chip, ca va veni mai intai lepadarea de credinta si se va arata omul pacatului, fiul pierzarii, potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu sau este inchinat, asa incat sa sada el in Biserica lui Dumnezeu, aratandu-se pe sinesi cum ca ar fi Dumnezeu” (II Tesaloniceni II, 3-4.). Cand spune apostolul “in Biserica lui Dumnezeu”, nu vorbeste de Biserica noastra, ci de cea veche (Adica de Templul din Ierusalim (n.n.).), de cea iudaica. Caci antihrist nu va veni la noi, ci la iudei. Nu va veni pentru Hristos, ci contra lui Hristos; pentru acest motiv se si numeste antihrist.
Trebuie mai intai sa se predice Evanghelia la toate neamurile (Matei XXIV, 14.). “Si atunci se va arata cel fara de lege, a carui venire va fi cu lucrarea satanei, cu toata puterea si cu semne si cu minuni mincinoase, cu toata amagirea nedreptatii la cei care pier, pe care Domnul il va omori cu graiul gurii Sale si-l va pierde cu venirea aratarii Sale” (II Tesaloniceni II, 8-9.). Deci nu insusi diavolul se face om asa cum s-a inomenit Domnul – sa nu fie! – ci se naste om din curvie si primeste toata energia lui satan. Caci Dumnezeu, cunoscand mai dinainte toata perversitatea vointei lui, pe care o va avea, ingaduie ca sa locuiasca diavolul in el.
Se naste deci din curvie, dupa cum am spus, este crescut in ascuns si pe neasteptate se rascoala, se impotriveste si imparateste. La inceputul imparatiei lui, dar mai degraba a tiraniei lui, ia chipul sfinteniei, dar cand ajunge stapanitor, persecuta Biserica lui Dumnezeu (Matei XXIV, 6-10.) si-si face cunoscuta toata rautatea lui. Va veni cu “semne si minuni mincinoase” (II Tesaloniceni II, 9.), inselatoare si nu adevarate si pe cei care au slaba si neintarita temelia mintii ii va insela si-i va desparti de Dumnezeul cel viu, incat “sa se sminteasca de va fi cu putinta si cei alesi” (Matei XXIV, 24.).
Vor fi trimisi Enoh si Ilie Testiveanul (Maleahi IV, 5; Matei XVII, 10-12; Marcu IX, 11-12.), si “vor intoarce inima parintilor catre copii” (Maleahi IV, 6.), adica sinagoga catre Domnul nostru Iisus Hristos si catre predica apostolilor, dar ei vor fi omorati de antihrist. Si va veni Domnul din cer, in chipul in care sfintii apostoli l-au vazut mergand la Cer (Fapte I, 11.), Dumnezeu desavarsit si om desavarsit, cu slava si putere (Luca XXI, 27.) si va omori pe omul fara de legi si pe fiul pierzarii cu Duhul gurii Lui (II Tesaloniceani II, 8.). Asadar, nimeni sa nu astepte pe Domnul de pe pamant, ci din cer, dupa cum insusi ne-a dat incredintare (Matei XVI, 27; XXV, 31; Luca XXI, 27.).
Sursa Resurse Ortodoxe: Despre Antihrist
Comentariu saccsiv:
Cititi va rog si:
Asadar:
„Este antihrist tot cel care nu marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu a venit in trup (I Ioan IV, 3; II Ioan 7.), ca este Dumnezeu desavarsit si ca s-a facut om desavarsit, fiind in acelasi timp si Dumnezeu.”
Iata insa ce spune Calin Georgescu, incepand cu minutul 19:00:
Transcript:
”Poporul roman nu are puterea de a discerne binele de rau. Nu intelege puterea gandului, cat de uriasa este. Nu este suficient sa iti doresti. Se intampla ceea ce gandesti. Si daca gandim pozitia de victima, atunci victima suntem. Si au avut grija toti ceilalti, ca a fost educatia, ca a fost politicul, ca a fost Biserica, care te-au facut mic, neinsemnat. <<Tu nu stii nimic, stim noi. Stim noi>>. Care noi?
Stiti cum a spus Hristos? Zice <<Eu sunt Calea, Adevarul si Viata>>.
Ati inteles? Dar asta nu inseamna, cum e tradus de Biserica, <<Domne, vezi ce a spus? Faci ce spunem noi si El>>. El a spus-o din experienta. El ajunsese la un prag de spiritualitate uriasa. Si vorbea din experienta Lui. Iti dadea putere. Hristos iti da putere.
Religiile dezbina, spiritualitatea uneste. E foarte important ce va spun. Si asta nu a inteles poporul roman de-a cursul timpului”
Si vorbeste asa deoarece adeptii new age il considera pe Iisus Hristos ca fiind cel mult un maestru si nu Dumnezeu:
MAESTRUL ISUS … Despre cumplitele rataciri NEW AGE
Cititi va rog si:
Calin Georgescu NU este nationalist. Ce spune despre Iisus Hristos, Biserica si new age
Asadar, Calin Georgescu este un antihrist. Evident, nu este Antihristul de la sfarsitul vremurilor despre care Sfantul Ioan Damaschin ne-a explicat foarte clar mai sus ca trebuie sa vina, ca il vor primi iudeii, ca va fi om nascut din curvie, ca va primi toate energia lui Satan si, foarte important, ca la inceput va lua chipul sfinteniei!
Calin Georgescu este insa un pregatitor al terenului pentru acela…
Cititi va rog si:

Sfinte Părinte Justin roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi!


https://m.ziuanews.ro/editorial/frica-de-georgescu-1585777
https://m.ziuanews.ro/externe/europa-neo-marxistilor-lui-lasconi-se-pregate-te-de-un-mare-razboi-i-investe-te-o-suma-colosala-1585788
https://m.ziuanews.ro/externe/europa-se-pregate-te-pe-tacute-pentru-un-al-treilea-razboi-mondial-1585778
https://m.ziuanews.ro/editorial/cum-l-au-ratat-serviciile-pe-calin-georgescu-1585776
https://m.ziuanews.ro/politica/marcel-ciolacu-a-aflat-ca-nu-va-fi-premierul-desemnat-de-calin-georgescu-asa-ca-s-a-decis-s-o-sprijine-pe-elena-lasconi-1585772
ApreciazăApreciază
ApreciazăApreciază
ApreciazăApreciază
ApreciazăApreciază
„frumos” , „neaos” , „crestineste” cu Sol Invictus al lui peste , ca dupa venirea tancurilor mujicilor „votati soarele” ai o sa aveti chiar si H2O, dar cu portia . S-au suparat pana si aia de la clanul sportivilor, cand au aflat cine a fost Antonescu. Toata aceasta presa „libera” are un rol clar : De a ne tine in ceata , indiferent daca e platita de sistem sau de „anti-sistem” De povestit nepoților: povestea incredibilă a portarului care a rămas rătăcit pe teren, după ce partida s-a încheiat . Cati nu raman singuri pe teren, aceasta mlastina puturoasa -societatea actuala, si apoi sunt dusi la taiere, cu forta sau prin „grija” excesiva a organului represiv – a se vedea si pandelemia, printre sute de alte „fapte diverse”. Pe cand „patri-hotii” stransi uniti in cuget si simtiri cu „demo cacatii” se intr-ajutoreaza reciproc si isi vad mai departe de viata imbelsugata, primind certificate „verzi”(???)sau vaccinandu-se la chiuveta. Tot ei au fost informati la re-esalonarea Cec-urilor pe la mijocul anilor 90 si cate si mai cate. Tot ei sunt informati, printr-un ro-alert „special” de anumite riscuri si pericole . B-Elita isi protejeaza „fidelii” , adica cei care au bagat mana pana dincolo de umar in rahatul beneficiilor finaciare. Toti belitii au colectie de pasapoarte acasa , proprietati si active atat la vest, , cat si la est( sau „sud” si „nord”) si garderoba lor polivalenta include atat salopeta si sapca „tovaraseasca” dar si costumul cu gatlegau „spilcuit” de afacerist.patriot si „intelectual”- peste noapte . Ei ti-l pot predica atat pe „dumnezeu” dar te pot aburi si cu „progresul”. „Veghetorii” neamului care pentru a „binele” tau si al tarii te pot tine in frig , foame si saracie ca sa „plateasca” …datoriile, in timp ce ei huzuresc si ne vorbesc din vilele lor pazite cu atentie. nu vezi ca „disputa” lor au pus-o si la pariuri. Asta spune totul despre actuala vointa „patriotica” si asa este peste tot in lume
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Votati sau nu votati, tot CG e alesul. Ramane rugaciunea la Dumnezeu pentru neam si tara.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
ApreciazăApreciază
Despre astea trebuiau sa ne vorbeasca „parintaii” si „taicutele” care l-au mesterit de ceva ani incoace pe „alesul” inimii” lor. Sa te tot duci la spovedit , in buzunarelel lor in afara de maruntis sunt si 2-3 smart-uri cu record lasata sa functioneze non stop. O fi si osho asta un patrihot, era sa zic patriarh, Doamne iarta-ma
ApreciazăApreciază
Video-ul complet la comentariul meu anterior: https://m.youtube.com/watch?v=zlo5oq8XMT8&pp=ygUbY2FsaW4gZ2Vvcmdlc2N1IFRpbWnImW9hcmEg
ApreciazăApreciază
ApreciazăApreciază
Poftim, daca imi spuneti ca ăsta nu e non combat din partea sistemului… Luati si cititi acest articol. Cica documentul desecretizat de serviciul secret al MAI. (Celebrul Doi si un sfert de pe vremuri, care era o legenda a presei. N-am de unde sa stiu cum era sau cum e, dar citeam in ziare ca si cum era o mare chestie.)
Deci ditamai scula de serviciu ne dezvaluie ca: X i-a zis lui Puncte Puncte ca a sustinut campania lui Calin Georgescu, impreuna cu Puncte Puncte Doi. (Wow, asta schimba tot!) Dar, stai, ca n-ai aflat tot! X si Puncte Puncte nu sunt oameni de rand sunt, sunt… interlopi!!!
Si e mai grav de atat. X si cu Puncte Puncte, care sunt la cateva zile de o lovitura de stat intr-o tara din UE, au sub control un cont de Facebook si cont de Tik Tok. Nu stiu daca intelegeti, cat de grave sunt dezvaluirile, care ne vin de la agentii secreti. Dar interlopii aia doi au si d-aia si d-aia. Interlopesc pe amandoua retelele!!!
Simtiti cum v-au scazut cateva puncte de IQ doar citind „dezvaluirile” astea bomba!?
S-o luam logic. Daca aveam servicii secrete cu agenti cu un retard atat de sever, mai puteau sa incalece tara in asa hal, incat sa o transforme in Securistan!? N-aveau cum. Mai tineau la discretie clasa politica, incat sa le voteze pensii speciale, salarii ca lumea, bugete si pensionari la 45 de ani!? Nu. Radeau politicienii de ei, ii trimiteau in Laponia sa-l fileze pe Mos Craciun si mureau toti degerati ca plecau cu sania. Mai ajungeau sa controleze Justitia, parti din lumea afacerilor, presa, sport, etc?
Gandim logic, da? Nu-i nevoie sa fi intalnit personal un agent secret, ca sa presupui ca n-au cum sa fie atat de prosti. Deci se prefac.
Si apoi te gandesti: daca a venit Fat Frumos pe cal alb sa ne salveze, si ameninta sistemul, dă cu ei de pamant, le pune masa-n cap, cum zicea Dorel Visan… sistemul ar trebui sa se teama, nu? Si sa trimita cei mai buni ai lor, cu informatii beton, nu cu un pistol cu apa.
Si daca in loc de asta vin cu „dezvaluiri” stanjenitoare, care nu pot decat sa produca reactia adversa, de solidarizare cu cel in care trag serviciile din toate pozitiile (cu gloante oarbe), nu-ti pui problema de ce o fac!? De ce fac pe prostii atat de vizibil?
Dar, mno… imi racesc gura de pomana. Sunt intre voi si unii care au crezut ca sistemul a vrut sa-l impuste pe Trump si l-a nimerit in ureche…
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1009389134519124&set=ecnf.100063441410842
ApreciazăApreciază
https://timpul.md/articol/6-decembrie-sfantul-ierarh-nicolae-dezlegare-la-peste-149309.html
https://ziarullumina.ro/teologie-si-spiritualitate/evanghelia-de-duminica/sfantul-ierarh-nicolae-chip-al-bunatatii-milostive-36417.html
https://doxologia.ro/sfantul-ierarh-nicolae-arhiepiscopul-mirelor-lichiei
ApreciazăApreciază
Dupa terhes, bolojan:
”Dezvăluirile vin să confirme că procesul electoral a putut fi afectat grav de finanţări care nu sunt derulate conform legislaţiei române privitoare la finanţarea campaniilor electorale, care nu s-au derulat transparent, aşa cum s-au derulat şi campaniile partidelor care trebuie să-şi publice banii, trebuie să comunice AEP, pentru care să-i fac rapoarte, iar faptul că există campanii care sunt foarte vizibile, care ajung în online direcţionate cu mesaje diferite către categorii de de urmăritori, fără să investeşti niciun ban, arată foarte clar că acest lucru nu poate funcţiona”, a arătat Bolojan.
https://www.g4media.ro/bolojan-dezvaluirile-csat-vin-sa-confirme-ca-procesul-electoral-a-putut-fi-afectat-grav-lumea-politica-a-primit-o-lectie-eu-zic-ca-a-meritat-o-eu-fac-apel-catre-toti-romanii-rationali-sa-se-duca.html#comments
Si asta era propunerea de p.m. salvator al Romaniei…de fapt si in asa zisele dezvaluiri din bombele desecretizate de iohannis sunt formulari de genul acesta…
ApreciazăApreciază
https://hotnews.ro/video-calin-georgescu-spune-ca-nu-exista-covid-si-ca-nu-foloseste-tiktok-intr-un-interviu-pentru-presa-britanica-nu-cred-in-virus-nu-l-a-vazut-nimeni-1854896
https://hotnews.ro/legaturile-lui-eugen-sechila-lider-al-miscarii-neo-legionare-si-arhiepiscopia-tomisului-asociatia-gogu-puiu-si-haiducii-dobrogei-a-fost-lansata-la-un-eveniment-pastorit-de-ips-teodosie-1854467#coral_thread
https://hotnews.ro/cine-este-bogdan-peschir-despre-care-sri-spune-ca-a-facut-donatii-de-peste-un-milion-de-euro-pe-tiktok-pentru-promovarea-lui-calin-georgescu-1853848
https://www.fanatik.ro/jocurile-politice-ale-lui-horatiu-potra-mercenarul-milionar-banuit-de-legaturi-cu-calin-georgescu-a-candidat-pentru-un-partid-dar-a-sprijinit-altul-20922059
…msm uita de bodiguarzii interlopi ai anumitor politicieni…si de finantarile din bani negri de la tot felul de suspecti si dubiosi…
https://hotnews.ro/reactia-sua-dupa-dupa-desecretizarea-documentelor-din-csat-suntem-ingrijorati-1853951
…sa nu uitam cin conduce SUA acum…democratii, progresistii, neomarxistii, adversarii lui Trump, conservator…
ApreciazăApreciază
haznauanews extrage cu nu cadreaza cu doctrina oficiala omitand pasajele importante
https://r3media.ro/calin-georgescu-interviu-exploziv-publicatie-sky-news-cetate-george-soros-cazut-romania/
ApreciazăApreciază
O tara ca afara: https://www.puterea.ro/socant-ce-prenume-au-preferat-englezii-pentru-baietii-lor/
Asta este una dintre valorile occidentale…pentru asta s-a demonstrat???
ApreciazăApreciază
https://www.aktual24.ro/premierul-moldovei-dorin-recean-a-declarat-stare-de-urgenta-in-sectorul-energetic/
La cum arata situatia la noi cat de curand vom avea astfel de sincope…
ApreciazăApreciază
https://www.g4media.ro/sporeste-riscul-recesiunii-in-germania-dupa-declinul-productiei-industriale.html
ApreciazăApreciază
https://www.facebook.com/groups/417280592694959/posts/1222667722156238/
https://www.facebook.com/groups/417280592694959/posts/1222616845494659/
ApreciazăApreciază
https://4media.info/diicot-trebuie-sa-intervina-regimul-iohannis-usr-psd-pnl-orchestreaza-o-lovitura-de-stat/
https://5news.ro/raport-privind-cartelul-mafiot-al-presei-din-romania/51650/
https://5news.ro/coalitia-pupu-corporatocratia-straina-controleaza-80-din-economia-romaniei/51660/
https://4media.info/ciuma-rozalie-s-a-unit-cu-ciuma-rosie-lasconi-si-ciolacu-simboluri-ale-tradarii-politice/
,, După toată manipularea ordinară pe care o faceți , singurul lucru care v-a mai rămas de făcut este să veniți cu noi în cabina de vot și cu pistolul la tâmplă să ne spuneți cu cine să votăm !
Apărați democrația ? Care democrație ?
Asta nu este democrație ! Ați întrecut toate limitele !
Amenințați , șantajați , ați dus oamenii în pragul disperării , încât dacă au alături de ei persoane care refuză să se supună “sistemului” sunt capabili să îi linșeze. În firme, în familii, în instituții de stat oamenii se urăsc, se ceartă cumplit, totul din cauza faptului că fiecare dintre ei trăiește un coșmar, un calvar. Călcați acest popor pe cap, pentru jocurile voastre de putere. Aceste alegeri pentru toți s-au transformat într-un coșmar, într-un calvar !
Niciodată nu a fost atâta mizerie !
Sperăm să nu terminați acest circ cu o lovitură de stat. Doar atât mai aveți de făcut, în rest le-ați făcut pe toate !”
https://www.facebook.com/groups/287007542534030/posts/1243240870244021/
ApreciazăApreciază
https://anchetatorii.ro/2024/12/06/sri-stie-de-ce-nu-ii-arestati-pe-klaus-iohannis-si-complicii-sai-pentru-tentativa-de-lovitura-de-stat/
https://www.g4media.ro/judecatorii-curtii-constitutionale-se-reunesc-din-nou-vineri-dimineata-intr-o-sedinta-informala-pentru-a-discuta-noi-cereri-de-anulare-a-turului-i.html#comments
https://4media.info/guvernul-a-cheltuit-banii-de-pensii-si-salarii-cersesc-la-bnr-o-solutie-de-asta-sunt-disperati/
ApreciazăApreciază
https://ortodoxinfo.ro/2024/12/06/virgiliu-gheorghe-3-mesaje-din-sfantul-munte-athos-alegerile-care-vor-urma-sunt-diferite-de-oricare-dintre-cele-de-pana-acum-parintii-din-sf-munte-cei-care-raspandesc-tulburarea-in-societatea/
ApreciazăApreciază
”Biserica nu ar trebui să se implice în politică. Biserica trebuie să stea departe de politică! Am văzut multe fețe bisericești care s-au implicat în această campanie, dar eu respect biserica ca instituție și sunt foarte mulți preoți cu har care știu să asculte și au un rol extrem de important în societate, în mod deosebit în zona rurală, pentru că în oraș poate îți mai permiți să apelezi la un psiholog”,🤦♀️😨😒🤔🤐 a spus Elena Lasconi la TVR.
https://www.stiripesurse.ro/video-elena-lasconi-biserica-nu-trebuie-sa-se-implice-in-politica_3515195.html
…avea dreptate un roman cand zice ca doamna EVL mai bine ar tacea ca atunci cand deschide gura seaca Marea Neagra, Dunarea curge inapoi…😶
ApreciazăApreciază
Când vă duceți să votați în turul 2, amintiți-vă de genocidul din pandemie!
Dincolo de perdeaua de fum a ultimelor zile cu ruși, servicii secrete, Înaltpreasolemnul Iohannis și alte forme de viață care mai de care mai jenante în isteria lor, vă întreb altceva:
Chiar n-aveți nicio rudă, niciun prieten, niciun vecin care să se fi îmbolnăvit grav sau chiar să fi murit din cauza vaccinului așa-zis anti-COVID pe care regimul Iohannis-Arafat ni l-a băgat pe gât în 2021? Chiar nu știți pe nimeni a cărui sănătate mintală să fi fost zdruncinată (poate chiar până la sinucidere) de pușcăria sanitară în care același regim ne-a aruncat în 2020? Chiar n-ați auzit de vreun pacient concret – cu nume și prenume – mort în spital din cauza criminalelor protocoale sanitare, apoi îngropat în sac de gunoi, ca un câine?
Următoarea întrebare: care dintre prezidențiabilii Elena Lasconi și Călin Georgescu a susținut terorismul de stat din plandemie? Care urla că dacă nu stai în casă și nu porți mască moare bunica, iar dacă nu te vaccinezi mă-ta-i Putin? Exact: Lasconi și partidul ei – USR.
Așa că atunci când veți pune mâna pe ștampilă duminică, 8 decembrie 2024 (de Ziua Constituției României), faceți exercițiul de memorie de mai sus înainte s-o apăsați pe buletinul de vot!
Și mai gândiți-vă la următorul lucru: în ciuda nenorocirilor plandemonice, unii dintre români i-au acordat încă un certificat de bună purtare Uniunii Salvați România, trimițând din nou partidul în Parlament. Scăderea USR în ultimii patru ani a fost de doar trei puncte procentuale: de la 15% în alegerile parlamentare din 2020 la 12 procente obținute la scrutinul din 2024. Asta mă roade: memoria colectivă e mult prea scurtă. Românul uită foarte repede, iartă cumplit de ușor. Ca dovadă: a trimis din nou în Legislativ un partid în care unii dintre lideri ar fi trebuit să stea în boxa acuzaților într-un proces de tip Nürnberg al pandemiei, nicidecum acolo unde se fac legile.
Atât vă mai zic: au rămas niște polițe neplătite din anii pandemiei. Avem acum ocazia să ne luăm revanșa în cabina de vot. Dacă dumneavoastră, cititorii acestui text, n-ați fost afectați în mod personal de abuzurile guvernamentale ale anilor 2020-2022, atunci cel puțin gândiți-vă cum veți da ochii cu vecinul, colegul de muncă sau prietenul care și-a pierdut pe cineva drag din cauza unui infarct, AVC sau cancer apărut imediat după injectarea cu serurile experimentale vândute drept vaccinuri anti-COVID! Sau cu cineva care ia pastile cu pumnul ca să-și țină sub control sănătatea mintală afectată de carantina pandemică. Cum vor suna în gura dumneavoastră cuvintele: „Am votat-o pe aia de la USR – adică partidul care era la guvernare în pandemie și care ne-a călcat pe cap”?
Dați play mai jos! Versurile sunt de Nicolae Labiş (2 decembrie 1935 – 22 decembrie 1956):
https://www.luju.ro/cand-va-duceti-sa-votati-in-turul-2-amintiti-va-de-genocidul-din-pandemie
ApreciazăApreciază
Chiar credeti ca nu s-a inteles optiunea dumneavoastra politica, sau mai vreti sa aduceti pe „drumul cel bun” pe nehotarati si pe naivi. O analiza corecta se face cu argumente pro si contra, sau nu se mai face deloc cand nu ai ce sa mai evidentiezi. In zadar argumentele domnului Saccsiv, in zadar predica preotului Macarie Banu. Dumneavoastra tot o tineti cu „mesia neamului” . Vorba aia tara arde si… .Umpleti paginile cu tot felul de link-uri ca sa demonstrati ce si mai ales cui. Pentru orice om cu scaun la cap si cat de cat informat e clar ca nu vin vremuri idilice. Si mai stim un lucru din istorie ca atat „aliatii” vestici cat si „ortodocsii” rusi si-au batut joc de noi. Ori e cam situatia in care ne aflam astazi. impas general care vine ca cireasa pe coliva starii generale a umanitatii. Cu tot respectul si urarile de bine, si cu speranta ca intr-o lume viitoare „nivelul ” ideologiei politice, orcare ar fi ea, sa nu mai influenteze in rau viata omului de rand. Cu scuzele de rigoare acum ma adresez si domnului Saccsiv, ce s-ar intampla dpdv tehnic la un absenteism masiv la vot. E clar ca ar fi un semnal puternic de coeziune impotriva matrapazlacurilor, dar asta n-ar duce la dictatura militara, cu tot ce implica ea, care mai tarziu ar fi si ea politizata ?
ApreciazăApreciază
Deocamdată, s-a dat Stop Joc ! de la (K)C(K)CR. Să vedem actul doi al piesei…Bere și alune să avem, că *scena politică*și *actorii politici* sunt în priză !
ApreciazăApreciază
https://www.luju.ro/sistemul-e-calare-pe-georgescu-dupa-ce-si-a-plantat-rand-pe-rand-presedintii-la-cotroceni-sistemul-isi-joaca-ultima-carte-si-incearca-cu-orice-pret-impunerea-in-functia-de-presedinte-a-elenei-lasconi-reprezentanta-partidului-care-a-sustinut-fanatic-binomu
https://www.luju.ro/calin-georgescu-denunta-spectacolul-catuselor-cu-o-contracandidata-sprijinita-de-sustinatorii-abuzurilor-binomului-kovesi-coldea-calin-georgescu-da-dovada-de-gandire-sanatoasa-chestiunea-aceasta-cu-catuse-pe-la-televizor-cu-mascati-este-un-spectacol-pe-ca
https://www.luju.ro/manipularea-csat-fosta-procuroare-dna-claudia-rosu-traduce-informarile-sri-sie-sts-si-mai-in-cazul-georgescu-informarile-declasificate-in-scopul-manipularii-necunoscatorilor-sunt-lipsite-de-relevanta-nu-au-fost-utilizate-resurse-tehnice-comune-si-nu-au-fo
ApreciazăApreciază
Doamne ajută frate Vasile! Nu am mai scris demult aici. Pentru prima dată a apărut un om care vorbește despre Dumnezeu, care este patriot, este împotriva LGBTQ și a războiului și care candidează la președinție. Contracanditata lui susține contrariul. Din punctul meu de vedere aici nu mai este vorba de a alege între 2 docrine politice ci este vorba de a ne arăta care este identitatea noastră de români și credința noastră. Să fim raționali: dl Georgescu provine dintr-un mediu profund lumesc. Orice om greșește. Aici vedem că el îl considera pe Hristos Dumnezeu. https://vm.tiktok.com/ZNeTdpGRB/
Am primit un mesaj de la un părinte pustnic foarte cunoscut. La întrebarea mea “Doamne ajută! Ce părere aveți despre Călin Georgescu?” El mi-a răspuns: “Păi, „la vreme de secetă și ploaia cu gheață e bună”…Nerealiști, oamenii de azi (vorbesc de naționaliști, nu de usr iști) vor un candidat „perfect tradiționalist” (un fel de Ștefan cel Mare superortodox). Să fie și drept credincios, și f milostiv, totodată aspru și nu prea, mare postitor, rugător desăvîrșit, dogmatist ireproșabil etc. IMPOSIBIL așa ceva pe pămînt). Căutăm… „mama grîului”, nefiind vrednici nici măcar de neghină!
Părerea mea este următoarea: nu știm și nu avem încredere in om dar ideile lui împotriva LGBTQ a adopțiilor de copii făcute de cuplurile gay, a avortului, a războiului sunt bune.
Nu alegem omul ci ideile care arată tuturor identitatea și credința noastră ortodoxă. Dacă tăcem ne lepădăm iar agenda lor va progresa cu repeziciune.
Sincer mi se pare o ipocrizie să cerem de la un om lumesc care candidează la o funcție lumească perfecțiunea iar lui Daniel ereticul ecumenist să îi găsim scuze.
Trebuie discernământ.
ApreciazăApreciază
Ioan
Trebuie discernamant.
Ceea ce refuzati sa intelegeti e ca asistam la un teatru. Ni s-au dat doi actori, am creat doua tabere, dupa care … iata ce aflam azi:
CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale
ApreciazăApreciază
A arăta credința și a fi împotriva păcatului sodomiei nu e teatru.
ApreciazăApreciază
Ioan
Ce credinta, prietene?
Nu e clar ce a spus in inregistrarile ce le-am postat in acest articol?
Referitor la teatru, am spus limpede, nu stiu de ce nu pricepi:
„Ceea ce refuzati sa intelegeti e ca asistam la un teatru. Ni s-au dat doi actori, au creat doua tabere, dupa care … iata ce aflam azi:
CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale”
Citeste, te rog si:
Am avertizat inca din 2009 ca va fi o revolutie. Fratii mei dragi, nu va lasati angrenati intr-o astfel de revolutie sau razboi civil, indiferent de motive! Si, in primul rand, sa ne rugam bunului Dumnezeu sa nu le iasa papusarilor un astfel de plan, cel putin nu in Romania!
ApreciazăApreciază
Măi CG11, măi ! Nu e ușor să ajungi colo sus, la Izvor ! Dar tu ai citit scenariul și îți joci calm rolul!
ApreciazăApreciază
https://t.me/debeljaca1vrs/31056
ApreciazăApreciază
[…] Pentru cei ce au urechi de auzit, iată ce spune Sfântul Ioan Damaschin: Este antihrist tot cel car… […]
ApreciazăApreciază
[…] Pentru cei ce au urechi de auzit, iată ce spune Sfântul Ioan Damaschin: Este antihrist tot cel car… […]
ApreciazăApreciază
[…] Pentru cei ce au urechi de auzit, iată ce spune Sfântul Ioan Damaschin: Este antihrist tot cel car… […]
ApreciazăApreciază