Rusia, de neclintit: economia înregistrează o creştere solidă, în pofida sancţiunilor internaţionale
Cu titlul de mai sus, Stiri pe surse a postat ieri articolul de mai jos:

Economia Rusiei înregistrează o creştere solidă în multe sectoare, în timp ce şomajul rămâne la un minim istoric, arată noile date statistice publicate miercuri, ceea ce îi face pe oficialii de la Moscova să avanseze perspective optimiste pentru întregul an, în pofida sancţiunilor impuse de Occident din cauza războiului din Ucraina, transmite Reuters, relatează Agerpres.
Impulsionată de producţia militară, producţia industrială a crescut cu 3,3% în luna iulie, după un avans de 2,7% în luna iunie, şi cu 4,8% de la începutul anului, comparativ cu un avans de 3,1% în aceeaşi perioadă a anului trecut.
O estimare preliminară privind evoluţia Produsului Intern Brut în prima jumătate a anului arată spre o creştere de 4,6%, comparativ cu una de 1,8% în perioada similară a anului trecut.
Oficialii de la Moscova subliniază că această creştere se datorează investiţiilor puternice de capital, inclusiv în sectorul privat, care în al doilea trimestru al acestui an au crescut cu 8,3% în ritm anual, până la 8.440 miliarde ruble (92 miliarde dolari), după o creştere de 14,5% în primul trimestru.
„Date fiind aceste rezultate ridicate în prima jumătate a anului, ne aşteptăm la cifre mai mari pentru întregul an 2024 decât am prognozat iniţial în perspectivele economice publicate în luna aprilie”, a declarat adjunctul ministrului rus al Economiei, Polina Kryuchkova.
Datele sugerează că economia rusească rezistă, în pofida sancţiunilor economice occidentale şi problemelor cu plăţile internaţionale pe care le întâmpină în relaţia cu marii parteneri comerciale cum este China, care au dus la o scădere cu 9% a importurilor totale în prima jumătate a anului.
Cu toate acestea, datele arată şi spre o supraîncălzire a economiei, care a obligat Banca Centrală a Rusiei să majoreze dobânda de referinţă cu 200 de puncte de bază, până la 18%, în luna iulie, cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani.
Banca Rusiei are o misiune clară
Banca Rusiei a subliniat că criza persistentă de mână de lucru şi creşterea salariilor, precum şi inflaţia ridicată, sunt principalele semne ale unei economii supraîncălzite şi a promis că va menţine o politică monetară strictă şi va continua să lupte cu inflaţia până la reducerea ei.
Noile date statistice arată că salariile reale au crescut cu 6,2% în ritm anual în luna iunie, după un avans de 8,8% în luna mai, în timp ce salariul mediu nominal a crescut cu 15,3% în ritm anual, până la 89.145 de ruble pe lună.
Creşterea salariilor în Rusia este stimulată de recompensele plătite soldaţilor pe bază de contract care luptă în Ucraina, care au devenit un nou indicator de referinţă în economia rusească, pe măsură ce muncitorii din sectoare cu o creştere rapidă, care se confruntă cu o criză de mână de lucru, cer şi ei recompense similare din partea angajatorilor.
UE a trimis Ucrainei 1,4 miliarde de euro din veniturile provenite din activele Federației Ruse
Șeful diplomației UE, Josep Borrell, a declarat că UE deja a început să trimită venituri provenite din activele înghețate ale Federației Ruse pentru plata livrărilor militare pentru Ucraina, deja au fost transferate 1,4 miliarde de euro, relatează Rador Radio România.
„Am început deja să folosim veniturile obținute din activele rusești înghețate, 1,4 miliarde de euro au fost trimise Ucrainei și țărilor membre UE pentru livrările militare”, a afirmat Borrell.
Șeful diplomației europene a adăugat că UE schimbă logica ajutorului acordat Kievului, înlocuind compensarea pentru țările Uniunii a finanțării pentru livrările militare deja plătite cu o prefinanțare a acestor achiziții din veniturile activelor rusești imobilizate.
UE și țările membre G7 au înghețat aproape o jumătate din rezervele valutare ale Federației Ruse, de aproximativ 300 de miliarde de euro. Peste 200 de miliarde de euro se află la UE, în principal în conturile Euroclear.
Sfinte Părinte Justin roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi!


Polonia:
„Guvernul lui Donald Tusk dorește să reducă numărul persoanelor care frecventează cursurile de religie în școli
Potrivit noilor reglementări poloneze, mai puțini elevi ar putea urma cursurile de religie la școală, iar directorul instituției ar putea grupa copiii care solicită învățământul religios pe grupe de vârstă. Pe lângă Biserica Catolică, nici părinții nu sunt de acord cu modificările planificate.”
Sursa: https://magyarnemzet.hu/kulfold/2024/08/donald-tusk-kormanya-csokkenteni-szeretne-az-iskolai-hittanorakon-reszt-vevok-szamat
ApreciazăApreciază
http://solidnews.ro/gold-fm-actioneaza-in-justitie-presshub-si-global-focus-analiza-ce-demonstreaza-cum-se-executa-defaimarea-si-intimidarea-presei-libere-din-romania/
ApreciazăApreciază
https://r3media.ro/ucrainenii-se-plang-ca-romania-nu-a-livrat-patriotul-promis-mapn-a-trimis-proiectul-de-lege-in-parlament/
ce darnici sunt slugile hegemonului din colonie…dar bastinosii ce zic? au fost i intrebati daca sunt de acord să renunte la pensii, medicamente, să nu isi mai facă o vacanță, să nu isi mai renoveze casa si din economiile lor să doneze o bagatelă de 1 miliard de dolari…
https://inpolitics.ro/ciuca-nicolae-ciuca-a-aparut-aceasta-carte-care-nu-e-vorba-despre-carte-e-vorba-despre-lider_1860083577.html
Doamne, ce cretini ne conduc…dar ei se cred providențiali…si daca nu ajung acolo, sus e vai si amar de populime…
https://r3media.ro/george-simion-mesaj-transant-sa-spunem-nu-tuturor-celor-care-vad-tarile-noastre-ca-niste-simple-vaci-de-bani/
si ce, nu are dreptate?
https://ortodoxinfo.ro/2024/08/30/sindicalist-energia-rovinari-guvernul-ciolacu-a-tinut-cu-tot-dinadinsul-sa-inchida-ce-oltenia-si-sa-cumpere-energie-de-la-straini-la-preturi-de-10-ori-mai-mari
https://ortodoxinfo.ro/2024/08/30/avem-cei-mai-prosti-conducatori-aducem-mere-din-polonia-si-usturoi-din-china/
https://ortodoxinfo.ro/2024/08/29/george-simion-institutiile-care-conduc-romania-acum-de-la-raed-arafat-pana-la-serviciile-secrete-au-reflexe-totalitare/
nu numai la noi..tari asa zis democratice în pandemie au pus în cui drepturile omului…
https://ortodoxinfo.ro/2024/08/29/planul-psd-pnl-pentru-tara-cumparam-voturi-si-jefuim-romania/
ApreciazăApreciază
Un analist politic îi dă replica Mariei Zaharova după ce aceasta a spus că președintele Iohannis i-a calomniat țara: „Vorbește pentru publicul sensibil la tezele sovietice”
Ucraina reproșează României că nu ar vrea să trimită sistemul Patriot promis: „Plătim cu pagube și pierderi de vieți omenești”.
Ucraina cere României, să-i livreze urgent, sistemul Patriot
România: actor regional și coagulant cultural în furtuna geopolitică globală Ridicarea României la acest rang de neinvidiat, va presupune (lucrul este deja decis) amplasarea celor mai importante baze militare euro-atlantice, pe teritoriul ei […]
Jean Maurer: “Alegerile de anul acesta au o importanță vitală: întrarea sau nu a României în război!”
Reuniune a Consiliului NATO – Ucraina.
Guvernul de la Kiev ar putea cere implicarea forțelor aeriene ale statelor vecine
Ministrul apărării polonez: Nici o țară NATO nu va dobori rachete și drone rusești, deasupra Ucrainei
Finlanda nu vrea să dea arme cu rază lungă de acțiune, Ucrainei: Avem graniță cu Rusia
Pentagonul, rămas fără frâne
Un avion F-16 al Ucrainei, distrus în timpul „celui mai mare atac aerian” al Rusiei. Pilotul, unul dintre cei mai buni din țară, a murit
ApreciazăApreciază
https://www.realitatea.net/stiri/economie/ucraina-vrea-sa-confiste-proprietatile-din-romania-ale-federatiei-ruse-plan-de-executare-silita-a-kremlinului_66d00910660e6b5d184c579e
ApreciazăApreciază
Nu numai economia ci și populația
https://x.com/BowesChay/status/1829492881356460077
ApreciazăApreciază