Papa Francisc a declarat că biserica își cheamă toți copiii laolaltă, indiferent de orientarea lor. Acest lucru este raportat de outreach.faith, o resursă LGBT catolică deschisă recent de Vatican. Redactorul-șef al portalului James Martin a întrebat ce i-ar spune pontiful unui reprezentant al comunității LGBT care a fost respins de biserică.
„Aș dori ca ei să primească acest lucru nu ca pe o „respingere din partea Bisericii”, ci a unor „oameni din biserică”. Biserica este mamă și își adună toți copiii laolaltă. Să luăm, de exemplu, pilda celor invitați la nuntă: „drepții și păcătoșii, bogații și săracii, etc.” (Evanghelia după Matei, 22:1-15; Evanghelia după Luca, 14:15-24). Biserica „aleasă”, cea „cu sânge pur”, nu este Sfânta Biserică Mamă, ci o sectă”, a răspuns conducătorul BRC.
Potrivit Papei, stilul lui Dumnezeu este „apropierea, mila și tandrețea”.
În plus, papa i-a sfătuit pe homosexualii sau persoanele transgender interesate de creștinism, să citească cartea Faptele Apostolilor. „Acolo vor găsi imaginea Bisericii vii”, a notat Papa Francisc.
UJO a raportat mai devreme că Papa a primit patru persoane transgender în audiență și le-a oferit în dar rozarii.
Să luăm, de exemplu, pilda celor invitați la nuntă: „drepții și păcătoșii, bogații și săracii, etc.”… da?
Dar pentru Sodoma si Gomora de ce nu le explica nimeni tilcul?
ApreciazăApreciat de 1 persoană
De aceea deocamdată trebuie să ne opunem ecumenismului. Acest papă ar fi un pericol pentru creștinism. Dacă era vorba de Papa Benedict, atunci aș fi fost de acord cu unirea Bisericilor Ortodoxă și Catolică. Papa Benedict petrecea zile întregi citind manuscrise ortodoxe din Orient și pregătise un program amplu de reformare pe model ortodox a Vaticanului, inclusiv prin adoptarea unei atitudini mai riguroase cu privire la mișcări eretice. Acest Francisc a fost adus din categoria sud-americană a unei secte catolice numită catolicii muncitori (un fel de creștin-comuniști) care nu prea se interesau de dogmatică. A fost adus întocmai pentru a distruge eforturile Papei Benedict ( de precizat că Papa Benedict dorea să anatemizeze această categorie).
ApreciazăApreciază