SACCSIV – blog ortodox

Premieră între cultele religioase: Muftiatul Musulman anunță că permite accesul doar cu certificat verde

Posted in Coronavirus, musulmani, vaccin, vaccinare in masa by Vali on octombrie 27, 2021

Sursa: https://www.stiripesurse.ro/premiera-intre-cultele-religioase-muftiatul-musulman-anunta-ca-permite-accesul-doar-cu-certificat-verde_2063835.html

Deși cultele religioase sunt exceptate de la obligația prezentării certificatului verde, Muftiatul Cultului Musulman anunță că accesul este permis doar persoanelor vaccinate, care au trecut prin boală sau au un test negativ.

„Conform reglementărilor legale în vigoare (Anexa nr. 3 la Hotărârea Guvernului nr. 1090/2021), vă informăm că accesul în incinta Muftiatului Cultului Musulman din România este permis doar persoanelor care fac dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore, respectiv care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2. Vă mulțumim pentru înțelegere”, se arată într-un comunicat al Muftiatului Cultului Musulman.

Muftiatul Cultului Musulman lansa săptămâna trecută un îndemn la vaccinare pentru toți credincioșii musulmani din România.

„În contextul sanitar actual, este foarte important pentru fiecare dintre noi să avem grijă de noi și de cei din jur, să ne protejăm sănătatea și să facem același lucru și cu cei dragi. Anul acesta, virusul SARS-CoV-2, care ne-a bulversat pe noi toți de mai bine de un an și jumătate, în urma mutațiilor suferite, este mai contagios decât în urmă cu un an, dar anul acesta, față de acum un an, avem cea mai rentabilă armă de a lupta împotriva lui: vaccinul! După ce a primit primele două doze de vaccin la începutul acestui an, șeful Cultului Musulman din România, muftiul Muurat Iusuf, merge astăzi pentru a primi a treia doză (booster), îndemnându-i totodată pe toți membrii comunității să apeleze cu încredere la vaccin, pentru a-și asigura o rezistență mai mare la virus”, transmite Muftiatul Cultului Musulman, pe 18 octombrie.

Accesul credincioşilor în lăcaşul de cult şi în locaţiile unde se organizează slujbe şi adunări religioase se face astfel încât să fie asigurată o suprafaţă de minimum 2 metri pătraţi pentru fiecare persoană şi o distanţă de minimum 2 metri între persoane.

Aceste noi reglementări sunt prevăzute într-un Ordin al ministrului Sănătăţii şi al ministrului Afacerilor Interne care se referă la regulile privind accesul în lăcaşele de cult, distanţa minimă de siguranţă şi măsuri sanitare specifice pentru desfăşurarea activităţilor religioase.

Potrivit ordinului publicat luni seara în Monitorul Oficial, slujbele oficiate de către personalul de cult în aer liber (în curtea lăcaşului de cult) se desfăşoară cu menţinerea distanţei de 2 metri între persoane.

În ceea ce priveşte procesiunile şi/sau pelerinajele religioase, acestea se organizează cu asigurarea unei distanţe minime de siguranţă de 2 metri între credincioşi.

Autor: Florin Pușcaș, Redactor

12 răspunsuri

Subscribe to comments with RSS.

  1. scortisoara said, on octombrie 27, 2021 at 11:01 am

    Ce se întâmplă cu Flux24 ? Văd ca au doar pagina Facebook. N-am mai găsit site-ul…

    Apreciază

  2. Soldat cu 3 misiuni în Afganistan, nenorocit cu doza a II-a de Pfizer said, on octombrie 27, 2021 at 11:17 am

    Exclusiv! Soldat cu 3 misiuni în Afganistan, nenorocit cu doza a II-a de Pfizer | Ziarul National
    https://www.national.ro/coronavirus/exclusiv-soldat-cu-3-misiuni-in-afganistan-nenorocit-cu-doza-a-ii-a-de-pfizer-740171.html

    Apreciază

  3. Propunere halucinantă: Nevaccinații, să se autoizoleze. Accesul la hrană este problema lor! said, on octombrie 27, 2021 at 11:39 am

    Propunere halucinantă: Nevaccinații, să se autoizoleze. Accesul la hrană este problema lor! | Ziarul National
    https://www.national.ro/coronavirus/propunere-halucinanta-nevaccinatii-sa-se-autoizoleze-accesul-la-hrana-este-problema-lor-740220.html

    Apreciază

  4. bluccss said, on octombrie 27, 2021 at 12:10 pm

    👉Incearca sa treaca pe repede inainte OBLIGATIVITATEA CERTIFICATULUI VERDE (⚠️ACUM PENTRU ORICE ANGAJAT DE LA STAT, ADICA SI VOI daca sunteti la stat), iar maine-poimaine urmeaza si cei de la privat! LUATI ATITUDINE!
    👉⚠️Ieri (26 octombrie 2021), Raluca Turcan și Florin Cîțu au reușit să deturneze textul legislativ ce impune certificatul Covid medicilor astfel încât să se aplice TUTUROR angajaților de la stat..
    Stire pe active_news: https://www.activenews.ro/stiri/Raluca-Turcan-si-Florin-Citu-au-depus-amendamente-pentru-ca-textul-legislativ-ce-impune-certificat-Covid-lucratorilor-din-domeniul-medical-sa-se-aplice-TUTUROR-angajatilor-de-la-stat-si-privat.-Av.-Elena-Radu-Ne-mai-putem-opune-inca-sa-nu-devina-lege-170255

    Apreciază

  5. bluccss said, on octombrie 27, 2021 at 12:11 pm

    [09:59, 27.10.2021] avelenaradu: Azi incepand cu ora 12 va fi pe ordinea de zi a plenului Senatului proiectul de lege nr. L494/2021 prin care se introduce certificatul verde pentru salariati.

    Sunati senatorii si cereti-le sa nu voteze legea (daca asta vreti):

    Vasile-Cristian ACHIŢEI 0744 495 506
    Evdochia AELENEI 40 790 101 289
    Roberta-Alma ANASTASE 0214141070
    Monica-Cristina ANISIE 0790101291
    István-Loránt ANTAL 0366 089 916
    Leonard AZAMFIREI 021-314.72.12
    Viorel-Riceard BADEA 021 3101911
    Claudia-Mihaela BANU 0740850286
    Cristinel-Gabriel BEREA 790101295
    Dănuț BICA 0744315605
    Iulian-Mihail BÎCA 0748450437
    Rodica BOANCĂ 728118157
    Marius BODEA 790101299
    Florian-Dorel BODOG 021-312.03.78
    Cristian BORDEI 0790101300
    Septimiu-Sebastian BOURCEANU 241554044
    Ionela-Cristina BREAHNĂ-PRAVĂŢ 0745260430
    Sorin-Ioan BUMB 358407087
    Andrei BUSUIOC 0 732 851 144
    Constantin-Daniel CADARIU 021 4142511
    Gheorghe CARP 0359 171 175
    Gheorghe Adrian CĂTANĂ 0 790 101 307
    Robert-Marius CAZANCIUC 749209006
    Sebastian CERNIC 790101308
    Ioan-Cristian CHIRTEŞ 0743755599
    Sorin Mihai CÎMPEANU 0788 751 494
    Nicușor CIONOIU 790101309
    Valentin-Rică CIOROMELEA 0790 101 310
    Florin-Vasile CÎȚU 0727 642 085
    Nicolae-Ionel CIUCĂ 785250281
    Titus CORLĂŢEAN 0721201989
    Dorinel COSMA 40 790 101 313/+40 744 582 445
    Adrian COSTEA 0 762 677 459/ 0790 101 314
    Gabriela CREŢU 0726200516
    Ionel-Dănuț CRISTESCU 0724336767
    CSÁSZÁR Károly Zsolt 749210454
    Ioan CRISTINA 0737 010 359
    CSEKE Attila-Zoltan 372111502
    Alexandru-Răzvan CUC 790101316
    Mircea DĂNEASĂ 079 0101 318
    Ambrozie-Irineu DARĂU 790101317
    Ioan DENEŞ 737010318
    Vasile DÎNCU 0722 879 999
    Silvia-Monica DINICĂ 749211705
    Eugen DOGARIU 0723251896
    Anca Dana DRAGU 0721 008 956
    Marius-Alexandru DUNCA 726328436
    FEJÉR László-Ődőn 0725109717
    Cătălin-Daniel FENECHIU 745359709
    Gabriela FIREA 737010338
    Stela FIRU 0731 301 484
    Ovidiu-Iosif FLOREAN 0744 485 332
    Laura-Mihaela FULGEANU-MOAGHER 742666596
    Mihail GENOIU 785852840
    Laura GEORGESCU 790101328
    Cristian GHICA 790101329
    Alina-Ştefania GORGHIU 0765 055 855
    Virgil GURAN 214142511
    Andrei HANGAN 0 755 143 203
    Marius HUMELNICU 0745107846
    Raluca-Gabriela IOAN 724894435
    Adrian HATOS 790101332
    Ion IORDACHE 0744 697 582
    Diana IOVANOVICI-ŞOŞOACĂ 0790 101 336
    Dan IVAN „790101337 / 0745 398 368
    Irina Elisabeta KOVÁCS 740277727
    LÁSZLÓ Attila 0 748 348 640
    Sorin LAVRIC „0790 101 339 / 0722 310 557
    Sorin-Cristian MATEESCU 0 790 101 340
    Constantin-Bogdan MATEI 742498863
    Călin-Gheorghe MATIEŞ ” 0768949591 / 0788 444 414
    Liviu-Lucian MAZILU 737735983
    Alfred-Laurențiu-Antonio MIHAI 0790101342
    Radu-Mihai MIHAIL
    Gheorghiță MÎNDRUŢĂ 0737 904 206
    Ion-Narcis MIRCESCU 790101344
    Siminica MIREA 758245520
    Ion MOCIOALCĂ 0751658583
    Lucica Dina MUNTEAN 0720 181 830
    Claudiu-Marinel MUREŞAN 0790101348
    Gabriel MUTU 722600555
    Alexandru NAZARE 0749 184 444
    Ionuț NEAGU 0790 101 351
    Nicolae NEAGU 0744 539 538
    Eugen-Remus NEGOI 790101353
    Cristian-Augustin NICULESCU-ŢÂGÂRLAŞ 0740 199 665
    NOVÁK Csaba-Zoltán 0265-261571
    Ştefan-Radu OPREA 244524211
    Aurel OPRINOIU 790101355
    Nechita-Adrian OROS 728899157
    Ștefan PĂLĂRIE 0790101358
    Ciprian PANDEA 0744 488 814
    Nicoleta PAULIUC 0722 256 410
    Toma-Florin PETCU 0731 355 425
    Eugen PÎRVULESCU 0247 317 667
    Eusebiu-Manea PISTRU 0758691966
    Maricel POPA 722336611
    Ion-Dragoș POPESCU 0790101362
    Andrei POSTICĂ 790101363
    Vasilică POTECĂ 0726791937
    Cosmin-Marian POTERAŞ 790101365
    Ion PRIOTEASA 729965243
    Vlad-Mircea PUFU 745059982
    Ovidiu PUIU 0790101368
    Bianca-Mihaela PURCĂRIN 790101369
    Sebastian RĂDUCANU 790101370
    Cornel-Cristian RESMERIŢĂ 721121175
    Lucian ROMAȘCANU 0764680862
    Ion ROTARU 0239-626.159
    Ion-Cristinel RUJAN 734029000
    Liliana SBÎRNEA 0749213761
    Laura-Iuliana SCÂNTEI 0721258880
    George SCARLAT 0723 688 036
    Elena-Simona SPĂTARU 0790101373
    Ioan STAN 0744998706
    Paul STĂNESCU 0761144405
    Cristina-Mariana STOCHECI 0723631100
    Adrian STREINU CERCEL 0747180258
    Felix STROE 0737189168
    TÁNCZOS Barna 0 (266) 315 710
    Eugen ŢAPU NAZARE 742033186
    Claudiu-Richard TÂRZIU 079 010 1376
    Angel TÎLVĂR 0726300489
    Marius-Gheorghe TOANCHINĂ ” 0790101378 / 0766 218 111

    Raoul-Adrian TRIFAN 0790101379
    Lucian TRUFIN 0743242410
    TUROS Lóránd 0728632400
    Ion Marcel VELA 0744 330 101
    Mihail VEŞTEA 0756 099 733
    Cosmin-Cristian VIAŞU „0790101382 / 0722 346 269
    Costel VICOL 790101383 / 0758 484 669
    Sergiu Cosmin VLAD 0738 685 877
    Sorin VLAŞIN „0790 101 385
    Liviu-Dumitru VOICULESCU 249412335
    Daniel-Cătălin ZAMFIR 0722345787
    Alexandru-Robert ZOB 790101387

    Apreciază

  6. K said, on octombrie 27, 2021 at 12:12 pm

    Cel mai probabil s-a dorit crearea unui antecedent pentru a starni o noua controversa ca in final sa se impuna la fel peste tot, la toate cultele. La urma urmei, credinta este considerata de actuala conducere mondiala ca ceva „neesential”. Anul trecut, in 2020, in lockdown, mall-urile erau deschise (fiind esentiale) dar bisericile NU! Doar credinta in vaccin/religia vaccinului este esentiala pentru conducerea mondiala!
    Musulmanii din cate stiu, il asteapta pe „Mahdi”, adica pe anticrist! Intamplator si intre asa-zisii nostrii lideri politici (de fapt executanti ai ordinelor venite de la guvernul mondial) exista… musulmani. In contextul asta nu este normal sa promoveze pasaportul verde, vaccinul, „omenirea 2.0”, adica dorinta lui Mahdi al lor, a lui anticrist?
    Sigur… am ajuns vremuri cand va trebui SA LUPTAM ca sa ramanem verticali: sa ne schimbam locul de munca, sa ne ferim de militie si de autoritati etc. – ceva asemanator cu ce era inainte de 1989, doar ca… mai rau ca atunci! Poate ceva asemanator cu regimul nazist, pe care nu l-am apucat (dar vad ca il apuc acum). Noul „fuhrer” (adica lider, conducator) va fi Mahdi, anticristul.
    P.S. Este doar o opinie personala.

    Apreciază

    • radhacross said, on octombrie 28, 2021 at 7:28 am

      Mahdi va fi doar prima fiară,Mesiah al evreilor va fi a doua,iar adevăratul Antihrist,singurul numit ca prooroc(dar mincinos) de Revelația lui Ioan și făcător de minuni,va fi cel numit în tradiția hindo-budistă Kalki-Maitreya,cel așteptat și de întreaga comunitate newage-ocultistă-spiritualistă.Ne aflăm încă la începutul perioadei pre-apocaliptice.

      Apreciază

  7. scortisoara said, on octombrie 27, 2021 at 2:10 pm

    să-l urmăriți pe Bogdan Comaroni …

    Apreciază

  8. Un om said, on octombrie 27, 2021 at 6:09 pm

    Fiindcă religiile sunt de două feluri: religia adevărată (ortodoxia – nu ecumenismul!) și religii false (inclusiv islamismul)!

    Apreciat de 1 persoană

    • VioletaB said, on octombrie 29, 2021 at 12:53 am

      @Un om Am citit undeva, nu îmi amintesc acum unde, că nu e bine sa numim ortodoxia ca fiind o religie, printre multele secte create de niste oameni eretici, pentru că ortodoxia nu este o religie, ci credința cea adevărată, revelată oamenilor de către Dumnezeu. Inclusiv etimologic, ortodoxia înseamnă atât „dreapta slăvire” cât și „dreapta credință” („opinie”).

      Apreciat de 1 persoană


Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. vă revine în exclusivitate.

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: