ASPAZIA OTEL PETRESCU s-a mutat la Domnul
Iata ce putem citi la A murit Aspazia Oţel, „sfânta“ din închisoare. „Am fost calificată drept irecuperabilă şi am crezut că merg să mă împuşte“ de pe Adevarul:
Aspazia Oţel, femeia care a pătimit 14 ani în temniţele comuniste, a murit în noaptea de luni spre marţi. Ea a fost naşa Zoei Rădulescu, fiica lui Gogu Puiu, liderul rezistenţei armate din Dobrogea.
Aspazia Oţel Petrescu s-a născut pe 9 decembrie 1923 la Cernăuţi, într-o familie de învăţători. După ce a urmat cursurile şcolii primare în comuna Ghizdiţa, a fost înscrisă la Liceul din Bălţi. Acolo a urmat un semestru, după care a fost retrasă din cauza unei hipocalcemii. Fiind pusă de părinţi să aleagă între Chişinău şi Cernăuţi, urmează cursurile Liceului de fete ortodox „Elena Doamna“ din Cernăuţi.
Între 1944-1948 urmează Facultatea de Litere şi Filosofie de la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj; primul an la Sibiu, unde Universitatea era refugiată, şi apoi la Cluj. În timpul facultăţii, conferenţiază în cadrul FORS (Frăţia Ortodoxă Română Studenţească), cu lucrarea Iisus în poezia română. Este una dintre elevele preferate ale lui Lucian Blaga, care o va încuraja să-şi cultive talentul literar.
Între 1946-1948 a fost dactilografă la prestigiosul Centru de Studii Transilvane, condus de remarcabilul profesor academician, istoricul Silviu Dragomir. La 9 iulie 1948 este arestată în plină sesiune de examene, fără să fie absolventă şi fără posibilitatea de a susţine examenul de stat. Este condamnată la 10 ani de temniţă grea, pe care i-a executat în diferite închisori: Mislea, Dumbrăveni, Miercurea Ciuc. Motivul arestării a fost aderenţa la Cetăţuia – organizaţia de tineret a femeilor din Mişcarea Legionară, similară Frăţiilor de Cruce – organizaţia de tineret a bărbaţilor – din cadrul „Liceul ortodox de fete” Elena Doamna din Cernăuţi.
La sfârşitul celor 10 ani de temniţă, Aspazia Oţel Petrescu a fost dusă la biroul de eliberare. „După ce am semnat biletul de ieşire m-au pus să ies afară şi m-au aşezat într-un pluton. Am fost calificată drept irecuperabilă şi am crezut că merg să mă împuşte“, povestea ea. În scurt timp, a aflat că pedeapsa i s-a prelungit cu patru ani şi că va fi dusă la Mislea. „M-au închis singură foarte mult timp, aproape că am uitat să vorbesc. Nu mă aşteptam să mai scap de acolo“, îşi aminteşte Aspazia Oţel.
Un alt episod greu din lagar este când a stat la izolator, pentru că nu a dorit să pârască. „Ne ţineau două zile flămânzi şi în a treia zi ne aduceau jumătate de porţie de mâncare, rece ca gheaţa. M-am făcut ca o vişină putredă“, a povestit ea pentru Adevărul.
După 14 ani de chinuri în lagăr, Aspazia Oţel Petrescu a văzut din nou lumina soarelui. „Lumea de afara era altfel, comunismul devenise victorios. Mi-a fost mai greu să mă acomodez cu acea «libertate», decât cu închisoarea“, mărturisea femeia.
În 1958 se stabileşte cu mama în oraşul Roman, tatăl fiind decedat. Cu foarte multă dificultate reuşeşte să se angazeje pe un post de contabilă la o cooperativă din Roman. În 1964 se căsătoreşte cu Ilie Alexandru Petrescu, căruia îi decedase soţia. Împreună cu acesta îi creşte pe cei doi copii orfani, care ajung calificaţi (fiul – inginer, iar fiica – medic).
După decembrie 1989 participă la toate comemorările martirilor şi mucenicilor din temniţele comuniste, fiind coorganizatoarea Sfântului Paraclis de la Mislea, locul de pomenire a tuturor sfintelor din temniţele comuniste.
Comentariu saccsiv:
Cititi va rog si:
Bunul si Marele Dumnezeu sa o ocroteasca!
ApreciazăApreciază
Bunul Dumnezeu sa o odihneasca si sa-i dea un coltisor de Rai, asa cum spunea parintele Paisie Olaru. Si sa se roage de acolo de sus ptr. poporul roman! Doamne mantuieste pe cei bine credinciosi!
ApreciazăApreciază
Dumnezeu sa o ierte ! Dumnezeu sa o odihneasca !
ApreciazăApreciază
Acum au scăpat de ea dumnealor
Dumnezeu să o odihnească
ApreciazăApreciază
Dumnezeul sa o odihneasca!
ApreciazăApreciază
Dumnezeu sa o odihneasca.
ApreciazăApreciază
Dumnezeu sa o ierte.
ApreciazăApreciază
Dumnezeu sa o odihneasca !
ApreciazăApreciază
Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in ceata dreptilor ,sa se roage si pt noi pacatosii ,sa ne mintuiasca Dumnezeu cu mare mila Lui
ApreciazăApreciază
http://www.buciumul.ro/2016/02/18/criminalii-din-umbra-cine-au-fost-sefii-tortionarilor-comunisti-studiul-fostului-detinut-politic-constantin-iulian-demasca-autorii-crimelor-comuniste-cei-aflati-in-functiile-de-decizie/
ApreciazăApreciază
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/onu-semnal-de-alarma-pentru-populatia-romaniei-865089
https://www.dcnews.ro/romania-pierde-miliarde-de-euro-odata-cu-tinerii-care-pleaca-in-vest_489094.html
ApreciazăApreciază
https://ganduridinortodoxie.wordpress.com/2018/01/22/ecumenism-la-manastirile-ortodoxe-sucevita-si-voronet/
ApreciazăApreciază
Gândindu-mă la doamna Aspazia și la mucenicia ei în temnițele comuniste, zic și eu împreună cu Psalmistul:
„Bucuraţi-vă, drepţilor; celor drepţi li se cuvine laudă.” (Psalmul 32, 1).
ApreciazăApreciază
Dumnezeu s-o ierte pe d-na Aspazia !
ApreciazăApreciază
Dumnezeu sa o odihneasca in pacea Lui!
Roaga-te pentru noi, sfintita doamna!!!
ApreciazăApreciază
Dumnezeu s-o ierte și s-o odihnească!
ApreciazăApreciază