SACCSIV – blog ortodox

FOTO: Au scos TROITA si au pus “CARUTA CU PAIATE”, in fata Teatrului National …

Citez din articolul Se inaugurează „Căruţa cu Paiaţe”, din faţa Teatrului Naţional (din 18.12.2010):

Ansamblul „Căruţa cu Paiaţe”, inagurat mâine, va fi alcătuit din 16 personaje, printre care Miţa, Veta, Farfuridi, Mamiţa şi Pristanda, dar şi creatorul acestora – Ion Luca Caragiale.

Primarul General, Sorin Oprescu, va participa mâine a dezvelirea ansamblului monumental „Caragialiana – Caruţa cu Paiaţe”, care va fi amplasat în faţa Teatrului Naţional „Ion Luca Caragiale”.
Evenimentul va avea loc in prezenta primarului Ankarei, Melih Gokcek, aflat intr-o vizita oficiala de trei zile la Bucuresti.
Ansamblul realizat de sculptorul Ioan Bolborea este alcatuit din 16 personaje: Miţa, Veta, Ziţa, Farfuridi, Brânzovenescu, Cetăţeanul Turmentat, Goe, Zoe, Mam’Mare, Chiriac, Rică Venturiano, Mamiţa, Trahanache, Caţavencu, Pristanda, dar şi creatorul personajelor, Ion Luca Caragiale.

Monument realizat în opt ani
Ministerul Culturii şi Cultelor a iniţiat în anul 2002, ca program multianual realizarea monumentului “IL Caragiale”, realizat de artistul Ioan Bolborea. Pentru continuarea şi finalizarea programului privind realizarea ansamblului monumental dedicat lui I.L. Caragiale, ca program comun, s-a încheiat un protocol de între Ministerului Culturii şi Primăria Capitalei.
Astfel, Municipalitatea a finanţat cheltuieli aferente turnării în bronz a componentelor ansamblului monumental -17 piese.
Valoarea decontată autorului lucrării a fost patru milioane de lei, au explicat reprezentanţii Municipalităţii. Evenimentul va alea loc duminică, 19 decembrie, în faţa Teatrului Naţional şi va începe la ora 13.00.

Comentariu saccsiv:

Iata si ansamblul:

Grupul statuar din faţa Teatrului Naţional va fi dezvelit oficial săptămâna viitoare

Insa in zona era o troita:

N-au avut insa loc de ea …

Ca lui Oprescu nu-i plac crucile, e firesc:

SORIN OPRESCU are ca semn electoral HEPTAGRAMA SATANISTA

17 răspunsuri

Subscribe to comments with RSS.

  1. Avatarul lui saccsiv saccsiv said, on decembrie 19, 2010 at 4:16 pm

    Pentru o mai facila parcurgere a acestui blog, cititi va rog si “CUPRINS”:

    https://saccsiv.wordpress.com/about/

    Apreciază

    • Avatarul lui xxxxxxxxxxxxxxxxxx Ciprian said, on decembrie 19, 2010 at 10:14 pm

      FOARTE GRAV!!! – cum sa lasam o Sfanta Cruce sa fie „reparata” de ei…

      http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/crucea-caraiman-un-monument-misterios

      …. „Crucea de pe muntele Caraiman“ pare să fi redevenit, în sfârşit, un simbol al culturii şi istoriei celor pe care îi veghează din înălţimile munţilor. Astfel, un parteneriat recent încheiat între Consiliul Local al oraşului Buşteni şi Asociaţia Rotary Club „Valea Prahovei“ îşi propune restaurarea completă a „Monumentului Eroilor“ şi introducerea sa în circuitul turistic mondial.

      Apreciază

      • Avatarul lui Nebunul Nebunul said, on decembrie 20, 2010 at 10:50 am

        si astfel,uraciunea pustiirii se apropie de locul cel sfant…
        restaurare sa nu cumva sa insemne profanare sau altceva mai rau…
        nu vreau sa stiu ce o mai insemna de fapt introd.in circ.turistic mondial…

        Apreciază

  2. Avatarul lui Fulger Fulger said, on decembrie 19, 2010 at 4:48 pm

    Crucile nu mai au ce cauta in locuri publice vor ajunge sa scoata si crucile de la monumentele eroilor.

    Apreciază

  3. Avatarul lui Aurora Aurora said, on decembrie 19, 2010 at 5:14 pm

    Este strigator la cer ! Au inlocuit Crucea Mantuitorului cu paiate !!! Numai niste atei si niste dusmani ai lui Dumnezeu au putut sa faca asa ceva ! O sa am o strangere de inima de cate ori voi trece prin fata Teatrului. Rusine sa le fie ! Mania lui Dumnezeu ii va ajunge ca pe egipteni.

    Apreciază

  4. Avatarul lui gideon gideon said, on decembrie 19, 2010 at 5:21 pm

    Ansamblul este oglinda societatii actuale.

    Apreciază

  5. Avatarul lui cb cb said, on decembrie 19, 2010 at 6:07 pm

    Pe modelul reactiei referitor la reclamele cu red bull, poate ar fi bine sa trimitem mesaje catre primarie, catre asociatiile care grupeaza victimele mineriadelor (Troita a fost ridicata de asociatiile victimelor mineriadelor); daca nu apare opozitie vor mai urma si alte asemenea abuzuri.

    Apreciază

  6. Avatarul lui Cosmin S. Cosmin S. said, on decembrie 19, 2010 at 6:08 pm

    Asta nu e monument, e batjocura…
    O gramada de păpăligi distorsionate si un trombon, cu asta au inlocuit ei Troiţa sfintita. Se vede că-i arde Crucea.

    Apreciază

    • Avatarul lui xxxxxxxxxxxxxxxxxx Ciprian said, on decembrie 19, 2010 at 11:37 pm

      Din aceeasi serie am scris mai sus in legatura cu Crucea de pe Caraiman

      Apreciază

  7. Avatarul lui abc abc said, on decembrie 19, 2010 at 6:52 pm

    Din căruţă lipsesc cei drept multe paiaţe contemporane, ,să-ţi fie ruşine ,,Dinu,, Oprescu , ,au început să reapară vechii idoli , mîine ne vor obliga să le aducem jertă .Doamne iartăne!

    Apreciază

  8. Avatarul lui xxxxxxxxxxxxxxxxxx Ciprian said, on decembrie 19, 2010 at 11:51 pm

    Consider ca trebuie luata atitudine mai ales de catre cei care au pus-o acolo ca fiind indreptatiti!!! Sa-i sesizeze cineva din Bucuresti si o petitie la Primarie nu ar strica.

    Apreciază

  9. Avatarul lui Petru Petru said, on decembrie 20, 2010 at 4:22 am

    Niste degeneratzi!
    Caragiale ar fi urit aceasta caruta cu draci… care va sa zica, niste moftangii plin de ifose si cu mintea tulbure, ce se lupta in contra natziunei. Mascariciul de artist s-a facut pe dinsul sa se vada cum e pe dinlauntru si pe toate fetzele. Aprig, monsher! Nu cheama nimenea politziunea sa-i aresteze pentru tulburare vizuala a cetatzenilor? Escrocii trebuie trimisi la beci, ca poate le vine mintea de pe craci, inapoi la cap! Mare uriciune scamatoria asta! Uciga-i crucea, Doamne iarta-ma!

    Apreciază

  10. Avatarul lui Dan Dan said, on decembrie 20, 2010 at 11:36 am

    Romania paiatelor vizionare. Lumea cu curul in sus. Le ridica statuie unor personaje de nuvela care sint „reprezentantii” negativi ai operelor lui Caragiale. Oameni morti pentru Romania sint, batalii si razboaie pentru identitatea romanui avem slava domnului. Am ajuns sa ne inchinam unor statui care reprezinta uriciunea unei societati de poveste. Agresiunea celor care distrug istoria si transformarea romanului intr-un animal rational care vine de nicaieri si se indreapta catre nicaieri. S-au uitat legendele, simbolurile milenare, traditia nationala si sint multi spalati pe creier deja gasind in aceasta o chestie de mindrie nationala. Un sacrilegiu si un atac direct la valorile nationale. Cit o sa-i mai rabde pamintul pe astia , nu stiu.

    Apreciază

  11. Avatarul lui parereamea parereamea said, on decembrie 20, 2010 at 12:24 pm

    4 mil. lei pentru o caricatura a lui Caragiale, o bataie de joc a lui Caragiale.
    Asta numesc ei opera de arta!
    Aceasta caricatura trebuie tratata ca atare: cativa baieti buni de cartier sa o picteze frumusel in toate nuantele posibile. Alta manifestare de protest nu pot sa imi inchipui…

    Apreciază

  12. Avatarul lui natalia natalia said, on decembrie 20, 2010 at 12:45 pm

    Pe data de 17 dec a fost la Palatul patriarhal un concert de colinde avadu-l ca gazda pe Patriarh care isi sarbatorea si ziua…invitati de onoare niste consilieri de la ministerul culturii si cultelor.Patriarhul nu le-a spus nici macar un cuvintele de mustrare in legatura cu gestul de la Teatrul National…marsavul gest de indepartare a troitei monument cu acel grup-sa-mi fie cu iertare chicios si vulgar-de statui…nimic.Nu pot sa cred ca nu stia de actiune dar tace in papusoi si nu inteleg de ce … doar e conducatorul lumesc al unei Biserici crestine.
    In legatura cu demontarea troitei cei de la Altermedia au facut un fel de petitie sau asa ceva,oricum au semnalat gestul.Cat despre Oprescu incepe sa aiba cativa opozanti…chiar vinerea trrecuta s-a facut un miting de protest care il viza in legatura cu exproprierile de pe stada Buzesti.Ar trebui sa-i trimitem o scrisoare ca indiferent de convigerile lui religoase personale ar trebui sa respecte pe cele ale majoritatii sau cel putin sa aiba un mini respect pt victimele mineriadelor si pt memoria lor macar atat daca e sa vb in termeni de corectitudine politica fara a aplica dubla masura.Dar ma gandesc ca fiind crescut in curtea lui Iliescu normal ca de-abia a asteptat sa scoata monumetul respectiv care la statea ca o pata pe imaginea de fecioare neprihanite pe care si-o fabrica acum neocomunistii astia avand ajutorul asiduu al presei.Trebuie sters totul cu buretele ca tinerii sa nu mai stie istoria,sa uitam si ceea ce am trait acu 20 de ani ca apoi sa o refabrice stapanii prin slugile lor asa cum isi doresc ei(cum au facut cu miscarea legionara de exemplu).imi amintesc cum acu un an Mircea Badea minimaliza in stilul deja consacrat treaba cu mineriadele ca nimanui nu-i mai pasa ,ca a fost ceva de acu 20 de ani ca noi avem acu alte probleme…da vrea sa spuna ca nimeni nu mai trebuie sa plateasca si sa-si asume vina ..sau ce ne mai batem capul cu toate astea ca a trecut timpul…avem altele mai importante pe cap.Dar cine nu isi intelege trecutul si il uita risca sa il repete si poate intr-o faza mai rea.

    Apreciază

  13. Avatarul lui cititor uk cititor uk said, on decembrie 20, 2010 at 5:12 pm

    Nu stiu ce sa mai zic,mi-am dat seama ca toti vor sa distruga credinta de mii de ani si sa nu ne-o mai amintim vreodata,de aceia se doreste starpirea ei….Imi pare rau ca cei mai multi dintre noi si-au pierdut credinta in D-zeu si s-au apucat si mai mult de ucis,de talharit,de violat,de toate lucrurile bestiale in adevaratul sens al cuvantului! Baza spirituala a fiecaruia va fi indepartata cu orice pret,prin orice mijloace posibile si imposibile special ca sa se nasca pe banda rulanta o societate criminala.Traim intr-o amnezie totala si intr-o nebunie bestiala ptr.ca asa se doreste…Lumea s-a schimbat!Traim intr-o lume criminala si rea.Feriti-va de oameni fara credinta in DUMNEZEU ptr.ca sunt cele mai feroce animale din societate…

    Apreciază

  14. Avatarul lui Stefan Stefan said, on decembrie 20, 2010 at 9:24 pm

    Razboiul impotriva Romanilor este inceput ! Din pacate chiar de Romani ,cel putin din cei care sunt cetateni Romani si fac referire la toate scursurile Neamului ,la aceste lepre ce hahaiesc cu burdihanele pline si ochii injectati de alcool,in fata reusitei daramari a unei Cruci,si de unde ? Nu,nu din vreun colt de padure sau pe vreo ulita dintr-un sat parasit,nu,ci chiar din locul unde acum 21 de ani (pe 21 Decembrie) unii au devenit eroi in mormanturi,altii revolutionari de profesie(nu toti),altii sunt oameni simpli ca si inainte de ’89 dar au devenit doar mai apoape de Adevar ! Tin minte ca in urma cu 20 de ani,la un an dupa masacrul tinerilor de la baricada de la Inter,am fost cam vreo 2-3000 de oameni si am comemorat eroii si impreuna cu un preot (nu stiu cine a fost),langa Crucea (Troita) din lemn ridicata chiar inainte de sensul giratoriu de la Universitate, in genunchi,am spus impreuna cu toti Crezul ,unii dintre noi cu lacrimi in ochi pentru…pentru cei care au fost si altii pentru cei care erau sa nu mai fie,iar Crucea era acolo ! Acum ce stare fizica ,nu pot sa-l numesc om,a hotarat daramarea unei Cruci ? De ce ne mai miram atunci cand sate intregi o iau la vale ? De ce nu ne ingroapa Bunul Dumnezeu de vii ? Mai sunt unii dintre noi,pentru care prin smerenia si evlavia lor,si mai ales prin rugaciunile lor ,Maica Domnului din cerurile imparatesti,aude tanguirea Neamului Romanesc si ne apara ! Noi putem sa ne rugam,e adevarat,dar totusi trebuie sa luam pozitie si sa intrebam pe acest chirurg taietor de Cruci,de unde acest drept sa darame si sa profaneze,pentru ca fara nici un pic de jena asta este adevarul,a profanat simbolul Ortodoxiei,a daramat o Cruce ridicata si sfintita ! Cine a fost acest iuda si pe cine a „deranjat”Sfanta Cruce”? Cand mai treceam pe acolo,ma inchinam ca orice Crestin in fata unei Cruci,iar acum ce vad acolo? Marionete scalambaiate si desfigurate ? Ce drept este acela sa desfintezi simbolul unei religii si sa arunci in fata unei institutii sa spunem de cultura,cum este Nationalul Bucurestean, niste aberatii mentale ? Sa inteleg ca acolo sunt reprezentati toti patapiviecii,dinestii si pupincuristii de serviciu ? Sau parlamentarii din vreun partid cand voteaza legi „din caruta”? Ce adunatura jalnica ! Si de paiate si de politicieni care nu fac decat sa reitereze ceea ce nici fanariotii nu au facut,batjocura Religiei Crestin Ortodoxe ! Exista posibilitatea unei luari de pozitie din partea noastra,hai sa o facem ca nu se mai poate !ORTODOXIE sau Moarte !

    Apreciază


Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. vă revine în exclusivitate.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.