SACCSIV – blog ortodox

BLESTEM? Doua elicoptere israeliene identice cu cel prabusit in Bucegi au aterizat de urgenta pe un camp din Arges

Posted in ELICOPTER, ISRAEL, Romania by saccsiv on august 3, 2010

   Citez din articolul UPDATE Cele doua elicoptere care au aterizat de urgenta in Arges au fost localizate. Nu exista victime si nici pagube materiale:

   Cele doua elicoptere militare israeliene care au aterizat de urgenta, marti, in sudul judetului Arges, au fost localizate de fortele Inspectoratului de Politie Judetean (IPJ) Arges si Inspectoratului Judetean de Jandarmi (IJJ) Arges trimise in zona, anunta Agerpres. Nu s-au inregistrat victime si nici pagube materiale.
   UPDATE Elicopterul care nu are probleme tehnice a decolat in jurul orei 12.00, potrivit Mediafax.
   Potrivit surselor citate, celalalt aparat, care are o defectiune la motor, a ramas la fata locului, fiind necesara inlocuirea unei piese, care ar urma sa fie adusa din Israel.
   Potrivit purtatorului de cuvant al IPJ Arges, subinspectorul Robert Radu, aparatele de zbor au fost localizate intre localitatile Vulpesti si Deagul de Sus. In urma aterizarii de urgenta nu au fost inregistrate victime si nici pagube materiale, potrivit sursei citate.
   La actiunea de localizare au participat atat jandarmi, cat si politisti din orasul Costesti si de la posturile comunale arondate.
   IDF confirma incidentul
   Fortele Armate Israeliene au confirmat incidentul, precizand ca la scurt timp de la decolare pilotii au fost avertizati de echipamentul de bord ca exista o problema mecanica sau electrica. Echipajul a solicitat si a executat o aterizare controlata si s-a intors la o baza aeriana din Romania pentru reparatii.
   Un avion de transport Hercules va pleca marti spre Romania pentru a aduce in Israel echipamentele tehnice defecte.
   Doua elicoptere militare israeliene au aterizat de urgenta pe un camp din comuna Vulpesti, judetul Arges. La apelul de urgenta 112 s-a anuntat ca nu sunt probleme tehnice majore. Reprezentantii Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Arges au precizat ca situatia nu impune interventia pompierilor.
   Incidentul vine la putin timp dupa ce un alt elicopter israelian CH-53, care participa la exercitiul comun aerian romano-israelian Blue Sky 2010, s-a prabusit in apropiere de localitatea brasoveana Fundata. In urma accidentului de luni, 26 iulie, sase soldati israelieni si unul roman si-au pierdut viata.
   „Din cate cunoastem noi, totul este in regula. Este o zona de campie, accesul nu este ingreunat” – a precizat un reprezentant al Jandarmeriei Arges, intr-o interventie in direct la Antena 3.
   „Am fost informati de catre centrul de comanda al acestor elicoptere ca nu sunt probleme deosebite si ne-au transmis ca nu au nevoie de ajutorul nostru. In consecinta, nu am trimis forte de interventie la fata locului”, a declarat seful ISU Arges, citat de Mediafax.
   Nici reprezentantii Serviciului Judetean de Ambulanta nu au primit nicio solicitare prin 112 pentru a trimite echipaje la fata locului – a declarat seful Serviciului, Cristina Niculescu.
   Ministerul Apararii Nationale a confirmat, intr-un comunicat dat publicitatii, ca este vorba despre elicoptere israeliene

   „Marti, 3 august, in jurul orei 08.00, doua elicoptere israeliene de transport tip CH-53, care au participat la exercitiul comun aerian romano-israelian BLUE SKY 2010, aflate in zbor de repatriere, au solicitat autoritatilor romane sa aterizeze in regim de urgenta, pentru o escala tehnica, in zona localitatii Vulpesti, judetul Arges” – se precizeaza in comunicat.
   Autoritatile militare romane sunt in contact cu echipajele celor doua elicoptere, pentru stabilirea nevoilor de sprijin, urmand ca la inlaturarea cauzelor care au impus escala tehnica, elicopterele israeliene sa-si continue zborul, mentioneaza Ministerul Apararii Nationale.

   Cititi va rog si:

Israelienii: “România, potrivită pentru antrenamente”. Super, dar ce inamic al Israelului are un relief asemanator cu Carpatii?

Ministrul adjunct al Apararii insraeliene despre antrenamentele din Romania: “Cercul imediat nu mai este la granite. Este adanc in mijlocul inamicului”

32 răspunsuri

Subscribe to comments with RSS.

  1. Avatarul lui saccsiv saccsiv said, on august 3, 2010 at 11:30 am

    Pentru o mai facila parcurgere a acestui blog, cititi va rog si “CUPRINS”:

    https://saccsiv.wordpress.com/about/

    Apreciază

  2. Avatarul lui Razboinicul Luminii Razboinicul Luminii said, on august 3, 2010 at 11:34 am

    Da, da. Se explica.
    Si (in zona…Arges) – sunt cuiburi de rugaciune curata – pustnici retrasi – cunosc unul parintele M.

    Apai cum sa survoleze aia zona cu spurcatele lor de elicoptere – cand jos, sunt rugatori ce abia de-si dezdoiesc genunchii pentru cateva minute pe zi, atunci cand mananca?

    Poate or intelege – odata – ca e lucrarea lui Dumnezeu si cu aceste „accidente”…

    Apreciază

    • Avatarul lui Adrian Adrian said, on august 3, 2010 at 7:29 pm

      @Razboinicul Luminii

      Daca acolo jos sunt rugatori care abia isi dezdoiesc genunchii de la rugaciune pai poti sa fii sigur ca Dumnezeu i-a salvat de la soarta pe care au avut-o fratii lor saptamina trecuta tocmai datorita sfinteniei acelui loc si datorita rugaciunilor acelor pustnici.
      Dumnezeu sa-i tina sanatosi si sa ii intareasca in rugaciunile lor,ca mare nevoie avem de ele.

      Apreciază

  3. Avatarul lui Stefan Stefan said, on august 3, 2010 at 11:39 am

    Este târâtă România în războiul altora fără ştirea poporului? Braşovul tipăreşte cartele de raţionalizare a hranei

    La 23 iulie 2010, Consiliul Judeţean Braşov a votat alocarea sumei de 5,5 miliarde de lei (vechi) pentru tipărirea, la Imprimeria Naţională, a 4,5 milioane de cartele de raţionalizare a hranei. Lista produselor alimentare care urmează a fi livrate pe cartelă arată astfel: 1) pîine – 380 de grame pe zi, de persoană; 2) carne – 532 de grame pe săptămînă, de persoană; 3) preparate din carne – 210 grame pe săptămînă, de persoană; 4) lapte – 185 de mililitri pe zi, de persoană; 5) ulei comestibil – 231 de mililitri pe săptămînă, de persoană; 6) zahăr – 231 de grame pe săptămînă, de persoană; 7) cartofi – 1.100 de grame pe săptămînă, de persoană, dezvăluie romare.ro.
    Lista cuprinde şi alte produse alimentare, ca brînză, orez, paste făinoase, legume, conserve, precum şi obiecte de îmbrăcăminte şi de încălţăminte etc. E clar că avem de-a face cu un eveniment grav şi fără precedent. Întrebările care se nasc sînt multe, iar ele necesită răspunsuri urgente: a) Aceste cartele au fost votate în baza Ordinului nr. 109/21 ianuarie 2003, al Oficiului Central de Stat pentru Probleme Speciale – era o cerinţă necesară pentru aderarea României la NATO; de cîţiva ani, însă, acest Oficiu nu mai există, pur şi simplu s-a evaporat. De ce, brusc, a fost activat, acum, acest Ordin de factură militară? b) Cartelele sînt sub formă de tichete, cîte unul pentru fiecare familie – dar, de ce avea nevoie judeţul Braşov de un număr atît de mare, 4,5 milioane, cînd numărul familiilor din acea unitate administrativă e mult mai mic – cca. 200.000? c) De ce numai Braşovul a hotărît tipărirea cartelelor? Urmează, cumva, şi celelalte 40 de judeţe, plus Municipiul Bucureşti? d) Există vreo legătură între raţionalizarea hranei în România şi planurile de atacare a Iranului, întîi de către Israel şi, apoi, de către SUA, de pe teritoriul ţării noastre, cel mai tîrziu pînă la sfîrşitul anului? Noi avem informaţii că Turcia şi Bulgaria au refuzat să pună la dispoziţie forţelor atacatoare teritoriile lor. În acest caz, România se va expune unor riscuri colosale, mai ales că Iranul are parteneriat cu Rusia şi China, dar şi cu alte forţe militare. e) Ce rol joacă judeţul Braşov în atacarea Iranului? Este el, oare, un poligon de încercare, avînd în vedere că are un relief muntos, ca Iranul? A trebuit să cadă, luni, un elicopter israelian, accident soldat cu 7 morţi, ca să afle lumea cam cu ce se îndeletnicesc evreii pe aici. f) Dacă nu va fi război, atunci ce va fi? Probabil că va fi o foamete mare, provocată de agravarea crizei economice şi sociale.
    Spăre sfârşitul lunii trecute, Teheranul a declarat stare de război la frontiera sa de nord – vest, forţele Garzilor Revoluţionare fiind comasate în regiunea Mării Caspice.
    Autorităţile de la Teheran susţin ca Statele Unite şi Israelul se pregătesc să atace instalaţiile nucleare iraniene, forţele militare ale celor două state fiind concentrate în bazele militare şi aeriene din Azerbaidjan.
    Anunţul a fost făcut în 22 iunie, de generalul de brigadă Mehdi Moini, comandantul Gărzilor Revoluţionare din zonă, care a precizat că „mobilizarea este un răspuns la prezenţa trupelor americane şi israeliene la graniţa de vest”. Moini a adăugat că o serie de state din vest alimenteză conflictele etnice pentru a destabiliza situaţia din regiune.
    Conform agenţiei Debka, o serie de surse iraniene au indicat că Israelul ar fi transferat în secret un numar mare de bombardiere cu reacţie în bazele din Azerbadjan, prin Georgia, iar forţe speciale americane sunt concentrate şi ele în zonă, fiind pregătite pentru a declanşa un atac împotriva Iranului.
    Sursa cugetul.ro
    Citeste
    O noua Armada pentru atacarea Iranului
    Ahmadinejad are informatii ca atacarea Iranului va fi curand
    Romania bagata pana in gat in conflictul cu Iranul
    România se pregăteşte de război? Moş Teacă achiziţionează bombe şi echipamente de 100 milioane euro
    In plina criza Romania cumpara avioane de lupta de 1 miliard de dolari
    BĂSESCU A BĂGAT ROMÂNIA ÎN RĂZBOI
    Băsescu: Dacă SUA şi aliaţii lor atacă Iranul, Romania „va acţiona alături de aliaţii săi”
    Doi ani de cand Israel a cumparat Romania
    F-16 au decolat de la baze din România, în cadrul unui exerciţiu secret desfăşurat de SUA şi Israel
    Iranienii, despre scutul din Romania: Pana in 1989 ati avut un stapan – Rusia, acum aveti altul
    Vezi
    Se pregăteşte China de război? Ample manevre militare ale Chinei în Marea Galbenă, pe fondul creşterii prezenţei americane în zonă
    Trupele de comando din Israel se antrenează în România pentru atacarea Iranului
    Video: SUA va începe al 3 război mondial prin atacarea Iranului
    Medvedev: Un atac israelian asupra Iranului ar putea duce la un război nuclear

    Apreciază

  4. Avatarul lui I1 I1 said, on august 3, 2010 at 12:02 pm

    Sa fie aceasta a 4 cupa de manie a Lui Dumnezeu ?
    Avertizare NASA: Un „tsunami solar” ar putea lovi Pământul!
    http://www.jurnalul.ro/stire-observator/avertizare-nasa-un-tsunami-solar-ar-putea-lovi-pamantul-551088.html

    Apocalipsa, cap.16.8. Şi al patrulea înger a vărsat cupa lui în soare şi i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui.
    http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=16

    Apreciază

    • Avatarul lui I1 I1 said, on august 3, 2010 at 12:19 pm

      10. Şi al cincilea înger a vărsat cupa lui pe scaunul fiarei şi în împărăţia ei s-a făcut întuneric şi oamenii îşi muşcau limbile de durere.
      12. Şi al şaselea înger a vărsat cupa lui în râul cel mare Eufrat şi apele lui au secat, ca să fie gătită calea împăraţilor de la Răsăritul Soarelui.
      16. Şi i-au strâns la locul ce se cheamă evreieşte Harmaghedon.
      18. Şi s-au pornit fulgere şi vuiete şi tunete şi s-a făcut cutremur mare, aşa cum nu a fost, de când este omul pe pământ, un cutremur atât de puternic.
      ––- Aici din multe surse se avertizeaza ca va fi un asa de mare cutremur incat si polaritatea pamantului se va schimba ––––

      Sa fie oare vorba de cupele de manie ale Lui Dumnezeu ?

      Apreciază

  5. Avatarul lui I1 I1 said, on august 3, 2010 at 12:32 pm

    15. Iată, vin ca un fur. Fericit este cel ce priveghează şi păstrează veşmintele sale, ca să nu umble gol şi să se vadă ruşinea lui!

    Sa fie oare astea semnele si noi sa asteptam ca evrei acum 2000 de ani o anumita inlantuire a lucrurilor ?

    Apreciază

  6. Avatarul lui Iubesc Patriarhul Iubesc Patriarhul said, on august 3, 2010 at 12:54 pm

    Da, poate voi asteptati o inlantuire a lucrurilor.

    Apreciază

  7. Avatarul lui agape agape said, on august 3, 2010 at 1:17 pm

    Muzeul Holocaustului contestă moneda BNR cu chipul patriarhului Cristea
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/moneda-rasista-batuta-in-argint-de-bnr-contestata-de-muzeul-holocaustului-din-sua-902209.html

    Apreciază

  8. Avatarul lui danutza danutza said, on august 3, 2010 at 1:31 pm

    ce cauta ucigasii lui Hristos intr-o tara ortodoxa, in care mai exista pustnici si calugari care se nevoiesc pt iertarea pacatelor noastre? doar pe muntele Athos si pe rarau/giumalau mai exista pustnici nevazuti. probabil ca este asta un semn divin ca nu au ce cauta aici cu armata lor.
    cat despre cupe, astea nu sunt in vremea antihristului? desi unele se potrivesc ( cernobal-steaua pelin, golful mexic, furtuna solara din 2013)

    Apreciază

  9. Avatarul lui mihaela mihaela said, on august 3, 2010 at 2:27 pm

    Prieteni, care au fost in Israel, la Locurile Sfinte, mi-au spus ca ,peste tot sunt tineri inarmati (angajati in armata ), care-i privesc pe vizitatori cu multa ura.
    Mai mult, intrucat vechea biserica romaneasca este intr-un cartier de evrei ultraortodocsi, grupul de romani s-a trezit cu un evreu batran langa autocar, care invoca nu stiu ce catre cer, parea ca profereaza blesteme la adresa crestinilor.
    O maicuta de acolo mi-a spus ca dispar calugari fara urma , ca persecutia impotriva celor care slujesc in bisericile ortodoxe crestine este din ce in ce mai vizibila, dar nu se mediatizeaza , pentru ca ei au mass media pe mana.
    Unele maicute s-au intors de acolo,se pare ca vor veni in curand mult mai multe;frecvent ,ele sunt scuipate ,sau se arunca cu pietre in ele daca poarta pe strada haina monahala(mai ales in acest cartier ultraortodox).
    Concluzie :ei se poarta cum vor, nu dau socoteala nimanui.Ii urasc in mod fatis pe crestini.
    Nu au ce cauta in Romania!

    Apreciază

    • Avatarul lui ioana ioana said, on august 4, 2010 at 4:42 pm

      Mihaela,
      ce este de mirare ca ei ii urasc pe crestini – Domnul Iisus ne-a avertizat: daca pe Mine m-au urat, si pe voi va vor uri.

      Sa nu uitam ca Sf.Apostol Pavel zice ca ar vrea sa fie anatema de la Hristos pentru poporul sau.

      Si nici sfarsitul lumii nu va veni pana ce evreii nu se vor crestina in numar mare – iata ca Dumnezeu ii iubeste si ii asteapta…

      Daca ce s-a intamplat cu acele elicoptere este blestem sau binecuvantare, Dumnezeu stie.

      Apreciază

  10. Avatarul lui kosk kosk said, on august 3, 2010 at 2:53 pm

    pai si de ce intrebi- ce cauta khazarii aici?….au venit invitati de „alesii” alora care au votat. simplu

    Apreciază

  11. Avatarul lui vantelegar vantelegar said, on august 3, 2010 at 3:02 pm

    poate mai cad vreo 2-3 cu adevarat,se satura si pleaca de pe pamantul nostru.

    Apreciază

    • Avatarul lui Marturiseste Marturiseste said, on august 3, 2010 at 6:43 pm

      Poate nu cad, ca maine-poimaine o sa vedem la stiri de elicopterul de la Fundata, ca romanii au fost de vina in cazul accidentului. Nu trebuie uitat ca sunt maestri ai manipularii si nu le ia mult sa fabrice o stire in favoarea lor daca au de castigat ceva din asta.
      Mai bine sa ne rugam la Dumnezeu sa le randuiasca pe toate asa cum vrea El.

      Apreciază

  12. Avatarul lui mihaela mihaela said, on august 3, 2010 at 3:12 pm

    Duhul Capitanului,
    Mi-as fi dorit sa am un copil ca tine!
    Fii totusi precaut in ceea ce faci, pentru ca Big Brother functioneaza.
    Stiu ca puritatea adolescentei iti da acet elan ,dar cu totii trebuie sa fim „inteligenti ca serpii si blanzi ca porumbeii” .Probabil nu vom reusi in totalitate, dar trebuie sa ne straduim.
    Este bine ca incerci sa-i faci pe oameni mai receptivi la aceste adevaruri.Poate cei tineri vor constientiza tragismul istoriei noastre mai usor decat cei mai in varsta . Eu am constatat in cercul meu de prieteni ca NU-I INTERESEAZA! Tot ce-i intereseaza este averea personala, parvenitismul, sunt extrem de detasati de realitatile tragice ale acestui popor . Si pot spune ca ma doare .Am incercat sa le dau si eu Talmudul, pe care l-au respins, spunand ca este o”facatura”.Bine” prelucrati „de mass media!
    Din pacate ,multi au creierele spalate deja in acest mod .Poate tanara generatie are o sansa .Dar ma tem ca va fi cu jertfe.
    Te rog mult ,fii prudent , s-ar putea sa intri in conflict cu familiile prietenilor tai ,chiar cu familia ta, pentru ca esti diferit de majoriotatea celor de varsta ta, esti mult mai sensibil si mai matur..Iti port grija.
    Dumnezeu sa te pazeasca de pericole si de dusmani!

    Apreciază

  13. Avatarul lui pepikul pepikul said, on august 3, 2010 at 4:36 pm

    SA NE FIE RUSINE TUTUTOR, IAR CEL MAI MULT MIE! NOI I-AM LASAT SA VINA IN TARA, SI TOT NOI II LASAM SA FACA CE VOR. SUNT MULTI, CHIAR FOARTE MULTI CARE NU-I INGHIT PE SIONISTI, DAR TREBUIE GRUPATI, ALTFEL SUNT CA NISTE OI FARA STAPAN! GRUPATI IN JURUL CREDINTEI ORTODOXE SI A LUI IISUS! CE PUTERE ARE PUMNUL, DACA DEGETELE NU-S UNITE? ASA SI NOI! DOAMNE MILUIESTE, AJUTA SI OCROTESTE!

    Apreciază

    • Avatarul lui ioana ioana said, on august 4, 2010 at 4:47 pm

      pepikul,
      gruparea in jurul lui Iisus presupune dragoste fata de toti, inclusiv fata de cei care ne rastignesc – de aceea ne si este atat de greu sa ne grupam, ca ne e greu sa fim asemenea Lui.

      Apreciază

  14. Avatarul lui pepikul pepikul said, on august 3, 2010 at 6:20 pm

    Roagate pentru vrajmasul tau, ca daca-i porti ura tie-ti faci mai mult rau! Ura nu este o solutie, ci dragostea si mila fata de jidovi! IIsus pe cruce a zis: „Doamne iarta-I ca nu stiu ce fac!” Scoate-ti gandurile astea anti-jidovesti din minte si umple-ti timpul cu BIBLIA, caci si eu la anii tai am fost exact ca tine, ba mai mult am facut parte dintr-o organizatie legionara timp de 2 ani! Cei de azi, nu sunt nici macar la degetul mic, fata de cei de ieri! Sunt plini de ura si razbunare, iar tu DuhulCapitanului mergi pe aceeasi ulita! AI rabdare, caci: „RAZBUNAREA E A MEA”! PACE

    Apreciază

  15. Avatarul lui bogdan3991 boddyca said, on august 3, 2010 at 6:33 pm

    Aici puteti gasi ceea ce spune Sfantul Cosma Etolianul despre evrei. Cand l-am postat au curs cateva comentarii pro-jidovesti, evrei care stateau numai cu injuratura in gura, asa ca le-am sters toate comentariile ca nu voiam sa se creeze un chat evreiesc.

    http://boddyca.wordpress.com/2009/12/13/ura-evreilor-fata-de-hristos-si-crestini/

    P.S. saccsiv scuze de spam 😀

    Apreciază

  16. Avatarul lui Aquarius Aquarius said, on august 3, 2010 at 8:14 pm

    Sper sa cada cat mai multe.

    Apreciază

  17. Avatarul lui Razboinicul Luminii Razboinicul Luminii said, on august 4, 2010 at 11:42 am

    Aviz celor ce talmacesc – dupa capul lor – Sfanta Scriptura – ca numai sectarii fac asta.

    Apreciază

  18. Avatarul lui Razboinicul Luminii Razboinicul Luminii said, on august 4, 2010 at 11:43 am

    Aviz celor ce talmacesc – dupa capul lor – Sfanta Scriptura – ca numai sectarii fac asta

    Apreciază

  19. Avatarul lui PIONERU PIONERU said, on august 5, 2010 at 6:46 pm

    Starea tehnică deplorabilă în care se afla tehnica de luptă respectivă a dus la prăbuşire !
    Cea dintâi negaţie a autorităţilor spune cel mai mult adevăr, în astfel de cazuri:*…se exclude orice defecţiune tehnică…*au comentat iniţial reprezentanţii aviaţiei evreieşti.
    Cum şi cât credeţi că funcţionează un automobil de epocă în regim de exploatare intens ?Ce să mai spun de un aparat de zbor….
    Parcă au intrat în serviciu acu mai bine de 50 de ani şi or fi având mai mult de 3 decenii de exploatare….
    Sunt fraţi gemeni cu avioanele pe care se tot codesc csat-ul să le cumpere, adică nişte epave !
    Cu armele vechi s-au făcut cele mai bune afaceri dintotdeauna, *îngrăşând* oficiali guvernamentali din ambele părţi ce le tranzacţionează….Bineînţeles că-şi apără secretul afacerii ! ! !

    Apreciază

  20. Avatarul lui Mircea Puşcaşu mirceapuscasu said, on august 5, 2010 at 7:13 pm

    Î: Ce a determinat prabusirea?
    R: Râul, ramul…

    („tot ce misca-n tara asta mi-e prieten numai mie, iara tie dusman este”…)

    Apreciază


Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. vă revine în exclusivitate.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.